A zárolás idejével meghosszabbodik az érintett napelemesek kedvezményes elszámolási jogosultsága

Fő szabály szerint a háztartási méretű naperőművek az üzembe helyezésüktől számított 10 éven át tartoznak a kedvezményes szaldó elszámolásba.

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)

A közlemény szerint a változás a kiserőművek töredékét érinti csupán, de bevezetésének köszönhetően tulajdonosaik sem szenvednek gazdasági hátrányt az élet- és vagyonvédelmi okokból, az elosztók javaslatai szerint indokolt zárolások miatt. A hazai időjárásfüggő megújuló beépített teljesítmény idén februárban meghaladta a 8000 megawattot. Naperőművekből az ipariakkal együtt már több mint 300 ezer üzemel Magyarországon. Márciusban a többnyire családi házak tetején működő háztartási rendszerek darabszáma önmagában is túllépheti e mérföldkövet. Az összes naperőművi kapacitás négyötöde 2020 óta épült ki hazánkban. E gyors bővülésnek köszönhetően tavaly a legmagasabb európai arányt produkálva a belföldi áramtermelés negyede származott napenergiából – írták.

A minden várakozást felülmúló lendületű felfutás ugyanakkor komoly kihívások elé állítja a rendszerüzemeltetőket. Az áramhálózat csak folyamatos korszerűsítések árán tarthat lépést az új termelők és betáplálási igények tömeges megjelenésével. Korábban, 2022 őszétől az új háztartási erőművekre általános jelleggel előírt betáplálási korlátozás segítette a felzárkózást. 2024 elején, a bruttó elszámolás uniós elváráson alapuló bevezetésével egyszerre az ország túlnyomó részén fel lehetett oldani a zárolást. Az átmeneti intézkedés részleges fenntartásának hiányában akár életveszélyes üzemállapotok állhatnának elő. A feszültségingadozások a napelemes rendszer és egyéb érzékeny berendezések, elektronikai eszközök meghibásodásához vezethetnének – tették hozzá. A zárolt körzetek rendszeres felülvizsgálatát az elosztói javaslatok alapján a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) végzi.

A MEKH tájékoztatása szerint 2025. április 1-jétől a teljes áramhálózat kevesebb mint 7 százalékán marad érvényben a korlátozás. A felhasználók a saját körzetük betáplálási lehetőségét egyszerűen és gyorsan, mindössze mérési pontjuk (ún. POD) azonosítójának megadásával lekérdezhetik az e célra létrehozott aloldalon (https://napeleminfo.mekh.hu). Az ideiglenes tilalom a már meglévő kiserőműveket egyetlen esetben sem érinti, kizárólag a rendszerbe újonnan bekapcsolni kívánt napelemes rendszerekre terjed ki. A kormány a Jedlik Ányos Energetikai Programban ismét jelentős támogatást biztosít az elosztók számára az áramhálózat fejlesztéséhez – áll a közleményben. A most megjelent rendelkezés az érintettek védelme érdekében lehetővé teszi, hogy a zárolások szükségszerű fenntartása ne rövidítse meg kedvezményes szaldó elszámolásra való jogosultságuk időtartamát. A 10 évet így nem a napelemes rendszer üzembe helyezésétől, hanem a zárolás feloldásától kell számítani. A háztartási naperőművek kevesebb mint egy százaléka működik zárolt körzetben és szaldó elszámolás szerint. A módosítással tulajdonosaik gazdasági érdekei sem csorbulnak, de a villamosenergia-hálózat és az áramellátás biztonsága megőrizhető – tudatta az EM.

Ajánlott tartalom

Áramot termel és árnyékot ad: miért választják egyre többen a napelemes parkolótetőket?

Még közel sem olyan sok tetőn jelentek meg napelemek itthon, mint tőlünk nyugatabbra, de máris itt egy másik remek lehetőség. Napelem ugyanis máshová is kerülhet, mint családi házak vagy középületek tetejére.