Áder János: a Planet Lens filmfesztivál alkotásai arra ösztönöznek, hogy a jót akarjuk

A fesztiválon bemutatott alkotások arra ösztönöznek bennünket, hogy megtanuljuk értékelni természeti környezetünket.

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)

Áder János volt köztársasági elnök hangsúlyozta: a fesztiválon megismert alkotások arra ösztönöznek, hogy meglássuk, ami a környezetünkkel való kapcsolatunkban gőgös és hódító, az mélyen erkölcstelen. Ami felelőtlen és megalomán, az pusztítóan egészségtelen, és amit nem tudunk korlátok közé szorítani, az fenntarthatatlan. Szavai szerint a természetfilmesek, a természetfotósok az igazságot akarják megmutatni. Számukra nem csak optikai eszköz, de mérce is az objektív.

Mesélni akarnak az igazságról, mi pedig meg akarjuk őket nézni, meg akarjuk őket hallgatni. A hang személyes, a színek egyediek, a látásmód megismételhetetlen, de amit látunk, mindig az igazságról szól és rólunk, emberekről – hangsúlyozta.

Áder János kiemelte: torzított, elhajlított, kommunikációs bravúrokkal ferdített, átírt világot élünk, hozzátéve, hogy Veszprémben ezekben a napokban bebizonyosodott, hogy az igazságra is van kereslet. Ha közös pontot kellene keresnünk, az elmúlt néhány napban itt, Veszprémben, a vetítőtermekben, a kiállításokon és a kísérőprogramokon, a száz kiemelt fotográfián és a versenyprogramban bemutatott 42 filmalkotás mind az 1335 játékpercében valahogy mindig ott van az ember. Akkor is, ha egyáltalán nem mutatkozik, ha nem kerül lencsevégre és akkor is, ha a filmben csak kétéltűek szerepelnek, vagy a képen csak egy ág és egy ágnak tűnő botsáska látszik – tette hozzá.

Szavai szerint a Planet Lens veszprémi programjai arról tanúskodnak, hogy az ember miként van jelen a természetben, milyen árulkodó nyomokat hagy maga után. Az egyik bemutatott filmben felszakad a fájdalmas mondat: a természet utáni vágyunkban akár ellene is cselekszünk, hiszen az ember még erre is képes, hogy jót akar, de rosszat tesz. Használjuk a józan eszünket, és ne vágjuk ki magunk körül, de legfőképp ne vágjuk magunk alatt a fát – húzta alá. Áder János beszélt arról is, hogy a napokban 99. születésnapját ünneplő David Attenborough filmjét a közelmúltban mutatták be, ebben az alkotó az óceánok mélyén bekövetkezett változásokról mesél, arról, hogy bár sokat bántottuk a tengert, mégis képes lehet megújulni. Hozzátette: a tenger helyére ki-ki helyettesítsen be bármilyen kisebb vagy nagyobb természeti csodát, amit a saját szemével, vagy a kamera és a fényképezőgép segítségével valaha látott, az állítás úgy is igaz lesz.

Úgy fogalmazott, ha megmentjük a még érintetlen völgyet, a Kis-Küküllő vizét, a zöld tengeri teknős vagy a pajzos cankó költőhelyét, akkor megmentjük a világunkat. A fesztivál zsűrije 14 díjat ítélt oda a Planet Lens Nemzetközi Természetfotó- és Filmfesztiválon. A Legjobb egész estés természet- és környezetvédelmi film díját a spanyol The Island of the Giant Mothers nyerte el, Carlos Perez Romero rendezésében. A Legjobb nemzetközi természet- és környezetvédelmi rövidfilm kategóriában az Egyesült Királyságot képviselő Pëkëya című alkotás kapott díjat, Remi Bumstead rendezésében.

A Legjobb nemzetközi animációs film díját az ausztrál Bird Drone kapta, Radheya Jegatheva rendezésében. A Kárpát-medence természeti kincseit bemutató filmek közül a Figyelő folyó, Jakab Ervin munkája részesült elismerésben, amely a Kis-Küküllő történetét személyes narrációval és költői képekkel mesélte el. Jakab Ervin filmje ezen kívül az M5 kulturális csatorna különdíját is elnyerte. A különdíjat Gulyás István, az M5 csatornaigazgatója adta át a rendezőnek.

A legjobb 30 év alatti rendező díját Fehér Zoltán kapta, Hévíz – Dzsungel a víz alatt című filmjéért. A biodiverzitás témájára reflektáló legjobb filmalkotás, és egyben a Kék Bolygó Díj nyertese az Eltékozolt vizeink című magyar film lett, amelyet Szendőfi Balázs rendezett. Fotó kategóriában 135 pályázó, 1300 fotóalkotást nevezett. Ebből a 100 legjobb lett kiállítva a fesztiválon. A díjátadón hét kategóriában díjazták a zsűri tagjai által legjobbnak ítélt alkotásokat. A nemzetközi tájkép kategóriában Andreja Ravnak Textúrák című képe lett a nyertes. A legjobb nemzetközi természetfotó díját Kaszás Norbert A porondmester című képe érdemelte ki.

A Nemzetközi fenntarthatóság kategóriában Kércz Tibor Séta a sztúpán című fotóját díjazták. A Kárpát-medence természeti kincseit ábrázoló tájkép kategóriában Szirányi István Sétahajó a Dunán című alkotása nyert. A Kárpát-medence természeti kincseit bemutató természetfotó díját Horváth Ádám A borz világa című éjszakai felvétele érdemelte ki, míg a fenntarthatóságot ábrázoló kategóriában Szakolczai Krisztina Pusztulásra ítélve című fotója győzött. A fotósok számára is átadták a biodiverzitás legkiemelkedőbb művészi feldolgozásáért járó Kék Bolygó Díjat, amelyet Lőrincz Ferenc kapott A küzdelem című képéért. A 10. Planet Lens – Nemzetközi Fotó- és Filmfesztivál május 15. és 18. között zajlik Veszprém több intézményében, terein.

Ajánlott tartalom

Csak egészséges környezetben élhet egészséges ember

Csak egészséges környezetben élhet egészséges ember, a kormány határozott elvárása, hogy minden kereskedő csak olyan termékeket hozzon forgalomba, amelyek sem az emberekre, sem a környezetre nem veszélyesek.