Magyar kutatók a GDP felváltására olyan módszertant dolgoztak ki a fenntarthatósági fordulat érdekében, amely megmutatja gazdasági tevékenységünk negatív hatásait, és további információkat nyújt a szükséges beavatkozáshoz. Erről Áder János beszélt pénteken a World Science Forum (WSF - Tudomány világfóruma) plenáris ülésén a Pesti Vigadóban.

Áder János: magyar kutatók javaslata a fenntarthatósági fordulatra

Magyar kutatók a GDP felváltására olyan módszertant dolgoztak ki a fenntarthatósági fordulat érdekében, amely megmutatja gazdasági tevékenységünk negatív hatásait, és további információkat nyújt a szükséges beavatkozáshoz. Erről Áder János beszélt pénteken a World Science Forum (WSF – Tudomány világfóruma) plenáris ülésén a Pesti Vigadóban.

Hibrid napelemes rendszerek akkumulátorral, elérhető áron. Kalkuláljon itt ingyenesen! (x)

A magyar javaslat három módszertan, az sGDP, a Fenntarthatósági Teljesítmény Keret Indikátor, valamint a GDP-n túli jóléti mutató kombinált alkalmazása a fenntarthatósági fordulat értelmezéséhez. A számítás alkalmas egy teljesebb kép megalkotására, a gazdasági-társadalmi-környezeti folyamatok jobb megértésére, a könnyebb döntési helyzet előidézésére, a kockázatok csökkentésére – hangsúlyozta a volt köztársasági elnök, a Kék Bolygó Alapítvány elnöke.

Megjegyezte, hogy ha a gazdasági működés során okozott negatív externáliákat, például a vízszennyezést, a termőföld degradációt, a biológiai sokféleség csökkenését, az erdők pusztítását, az óceánok túlhalászását nem számítjuk be, akkor azért társadalmi szinten fogunk nagyon magas árat fizetni. Mert a GDP ugyan fontos dolgokat mér, de azt, ami az emberi élet, a jólét és a fenntarthatóság szempontjából releváns, azt nem – mondta.

Szólt arról, hogy a szeptemberi ENSZ-csúcs értékelése szerint a mostani tempó alapján a korábban gondolt tizenöt év helyett több mint hatvan évre lenne szükségünk a fenntarthatósági célok eléréséhez. Beszélt arról, hogy neves közgazdászok, egyetemek és kutatóintézetek New Yorktól Tokióig, kutatócsoportok, az ENSZ-ben, az EU-ban, az OECD-ben, a Világbankban foglalkoznak a GDP-n túlmutató monitorrendszer megalkotásával. Áder János elmondta: a magyar módszertan kevesebb (nyolcvan) mutatóval dolgozik, mint a többi; integrált; emellett országonként adaptálható, figyelembe véve a helyi sajátosságokat.

A magyar kutatók által alkalmazott három mutató együtt alkalmas a termelési tényezők mennyiségének és minőségének mérésére, és reális képet nyújt a szélesebb értelemben vett jólét állapotáról.

Kitért arra, hogy a fenntarthatóságra koncentráló sGDP célja, hogy a GDP-ben eddig láthatatlan, sőt sokszor negatív előjelű társadalmi és gazdasági költségeket láthatóvá tegye.

Ez a módszer megmutatja, mekkora lenne a gazdasági teljesítmény, ami a termék- és munkapiac, a pénzügyi szektor és a finanszírozási képesség egyensúlya, valamint az ökológiai források megőrzése mellett jönne létre, és biztosítaná a megtermelt javak és szolgáltatások fair elosztását – mondta Áder János.

A Fenntarthatósági Teljesítmény Keret Indikátor nyomon követi a természeti erőforrásokkal való gazdálkodás sajátosságait, amelyek a GDP mérésében nem tükröződnek. A GDP-n túli jóléti mutató (WBGI) pedig a társadalmi jólét szintjén értelmezi, teszi összehasonlíthatóvá az egyes országokban zajló fenntarthatósági fordulatot. Áder János kiemelte: mindegyik indikátor releváns tudást nyújt a gazdasági és politikai döntéshozóknak a beavatkozási irányokról. Ez a módszer segít eltüntetni a GDP vak foltjait- közölte. A WSF plenáris ülésének péntek délelőtti részében az ENSZ idén őszi Jövő csúcstalálkozója című rendezvénye eredményeit, a világ vezetői által elfogadott Paktum a jövőért dokumentum megvalósulását vitatják meg a részvevők, tudósok, politikusok, nemzetközi szervezetek képviselői. Felszólal mások mellett Blade Nzimande, Dél-Afrika tudományos, technológiai és innovációs minisztere; Jerry Sheehan, az OECD tudományos, technológiai és innovációs igazgatója; Szumaja bint El Hasszán, a Jordániai Királyi Tudományos Társaság elnöke, és Gustavo Merino, az UNESCO szociálpolitikai igazgatója.

Ajánlott tartalom

Közös klímastratégiát hozott létre a BorsodChem Zrt. és Kazincbarcika önkormányzata

Lezárult az a 2,9 millió eurós összköltségű LIFE projekt, amelynek keretében elkészült a BorsodChem Zrt. és Kazincbarcika önkormányzatának közös, éghajlatváltozási sérülékenyvizsgálaton alapuló alkalmazkodási klímastratégiája - közölte az vállalat pénteken az MTI-vel.