Afrikában a legszegényebbeket segítik a napelemek

Európai lakosként elképzelhetetlennek tűnik, hogy úgy éljünk, hogy nem képezi mindennapjaik részét az elektromosság és az általa üzemeltetett berendezések tömege.

Pedig a világban több millióan élnek úgy, hogy nem csak a számunkra kényelmi és szórakoztató elektronikát kell nélkülözniük, hanem a világítást is. Képzeljük csak el, hogy minden napunk produktivitása a sötétedéssel abbamarad. Afrikában sokak szenvednek ebben, de a következőkben bemutatott új találmányok sokat segíthetnek nekik is a jövőben.

HULLADÉK + NAPELEM = VILÁGÍTÁS

Egy olyan innovatív megoldást mutattak be pár afrikai faluban, ami teljesen megváltoztatta a helyiek életét. A modern világ hozadéka bizonyos szempontból már elért a szegény, elmaradott falvakba is, de többnyire csak hulladék formájában. Most ezeknek a melléktermékeknek egy része adja majd az alapanyagot a világítótestek kialakításához. A hasznosított hulladék nem más, mint a műanyagflakon, amibe lépten-nyomon belebotlik az ember. Ezt a lakosok magas klórtartalmú vízzel töltik meg, amelynek magas a fénymegtörő képessége. Ezeket a palackokat a kifúrt tetőszerkezetbe helyezik úgy, hogy felső részüket megvilágítja a napfény, az épület belsejében lévő részen pedig a szétszóródó fény nyújt világítást. Vagyis a vízzel teli műanyagflakon természetes villanykörteként tud funkcionálni. Ez eddig roppant egyszerű megoldás, de a fő problémát leginkább az okozza, hogy sötétedés után nem áll rendelkezésre különösebb fényforrás a gyertyán kívül, aminek viszont fényereje közel sem elegendő bizonyos tevékenységek elvégzésére. Itt jön képbe a napelem! A kezdetlegesnek tűnő technológiát egy olyan napelemes berendezéssel lehet kiegészíteni, ami szigetüzemű rendszerként egy akkumulátorba gyűjti a nappal megtermelt energiát. A megtermelt áramot éjszaka alacsony fogyasztású LED-izzók üzemeltetésére lehet felhasználni, melyek vízálló tulajdonságuk révén a vízzel teli palackokba helyezve biztosítani tudják a kellő megvilágítást.

Ezt a technológiát a Liter of Light mozgalom találta fel, és terjeszti Afrika szerte. A „fejlesztés” nagy előnye, hogy két problémára is megoldást nyújt. Egyrészt a hulladékok egy része így újrahasználatra kerül, másfelől pedig elektromossághoz jutnak a szegénységben élő társadalmak is, ráadásul fenntartható módon.

„SZOLÁR TEHÉN” SEGÍTI AZ AFRIKAI GYEREKEK TANULÁSÁT

Afrikában a közoktatás jelentős akadályokba ütközik. Egyrészt az alapvető infrastruktúra is hiányos, másrészt a gyerekek többsége igen korán munkára van fogva ahelyett, hogy az iskolapadban szednék magukra azt a tudást, ami később felemelkedésüket is segítené. A Power Milk elnevezésű projekt ezen a helyzeten kíván változtatni azzal, hogy olyan a „szolar tehenet” és által tölthető powerbank-eket ad a gyerekeknek, amivel elemlámpákat és egyéb tanulást segítő eszközöket tudnak üzemeltetni. A YOLK nevezetű cég által megépített berendezés egy tehenet imitáló vázszerkezetből, egy napelemből áll, ahol a tőgy részen egy olyan eszköz foglal helyet, ami a panel által megtermelt árammal tölti a kis akkumulátorokat. Ezek a kis energiatárolók pedig egyszerűen csatlakoztathatók fényforrásokhoz és egyéb elektromos berendezések tápellátásaként. A kialakított töltőberendezés egyik nagy előnye, hogy nem helyhez kötött. A „szolár tehenet” bárhol le lehet rakni, a fontos csak az, hogy a beépített napelemet a lehető leghosszabb ideig érhesse a napfény. Emellett jelentősen csökkentek a családok kiadásai is, hisz sok helyen az elektromos töltést csak töltő-szaküzletekben tudták megvásárolni. A fejlesztés legnagyobb előnye viszont az, hogy a szegénységben élő gyerekek tanulási lehetőségei javulhatnak a berendezés által.

Ajánlott tartalom

Áramot termel és árnyékot ad: miért választják egyre többen a napelemes parkolótetőket?

Még közel sem olyan sok tetőn jelentek meg napelemek itthon, mint tőlünk nyugatabbra, de máris itt egy másik remek lehetőség. Napelem ugyanis máshová is kerülhet, mint családi házak vagy középületek tetejére.