Alig termelnek áramot a magyar erőművek

Gyakorlatilag csak nukleáris és szénalapon éri meg ma Magyarországon áramot termelni, az energiahivatal adatai szerint a gáz részaránya a villamosenergia-termelésben használt tüzelőanyagok között a korábbi felére csökkent a tavalyi első tíz hónapban – írja a Napi Gazdaság.

A lap szerdai cikke szerint egyre jobban érezteti hatását Magyarországon is az áram Európa-szerte alacsony nagykereskedelmi ára: az itthoni erőművek mind kevesebb áramot termelnek, miközben az import részaránya a teljes magyarországi felhasználásban történelmi magasságba emelkedett. A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal adatai szerint a korábbi évekhez képest 13-15 százalékkal csökkent tavaly Magyarországon a legalább 50 megawatt beépített teljesítményű erőművek áramtermelése az első tíz hónapban. Ezzel párhuzamosan – a rendszerirányító Mavir Zrt. első 11 havi adatai szerint – átlagosan az import részaránya 28,1 százalékra nőtt a teljes magyarországi bruttó áramfelhasználásban, míg 2012 január-novemberben 19,2 százalék volt.

A megújuló – főként szél és nap – alapú áramtermelés bővülésével jelentősen csökkennek a nagykereskedelmi árak a kontinensen, ezért mind kevésbé éri meg gáz- vagy szénerőművet üzemeltetni. A következő évre vonatkozó zsinórszállítási árak a Fukusimában történt atomerőmű-baleset előtt megawattóránként 50-52 euró körül alakultak Európában, a katasztrófa napján 60 euró fölé emelkedtek, az elmúlt időszakban 40-43 euró környékére estek. Szakértők szerint egy modern gázos erőmű rentábilis működéséhez 65 eurós eladási árra lenne szükség a jelenlegi gázárak mellett – ismerteti a Napi Gazdaság.

Ajánlott tartalom

A napelemek megtermelik a Kstar energiatárolója egyszerűen eltárolja az energiát

A KSTAR az új energiaforrások és a teljesítményelektronika egyik vezető márkája. Ide tartoznak az adatközpontok számára kritikus infrastruktúrák elemei (UPS, akkumulátorok és precíziós klímaberendezések), a moduláris adatközpont-megoldások, valamint átfogó fotovillamos és energiatárolási megoldások.