Amerikában érzékelhető leginkább a klímaváltozás

Az Egyesült Államokban a globálisnál nagyobb mértékben emelkedik az átlaghőmérséklet és a jövőben is ez várható – állapítja meg az 5. Országos Éghajlati Értékelés című jelentés, amely kedden jelent meg.

A szövetségi intézmények, egyetemek, kutatóintézetek, és több száz szakember bevonásával készült, 2200 oldalas tanulmány szerint az Egyesült Államok  48 államában 1970 óta 2,5 fokkal emelkedett az átlaghőmérséklet, míg Alaszkában bő fél évszázad alatt 4,2 fokos volt a melegedés, szemben a globális 1,7 fokkal. A klímaváltozásról szóló eddigi legrészletesebb amerikai dokumentum szerint a gyorsan változó éghajlat hatásai az Egyesült Államok minden pontján érzékelhetők és a helyzet várhatóan romlik a következő évtizedben. Az amerikai szakértői elemzés szerint az Egyesült Államokban a jövőben is jóval a globális átlagnál komolyabb átlag-hőmérséklet emelkedés várható, különösen a szélsőséges időjárási jelenségek gyakorisága növekszik.

A folyamat gazdasági hatásai között említik, hogy 2023-ban eddig 25 olyan természeti katasztrófa történt, amelyet az éghajlatváltozás erősített, és amelyekben az okozott kár meghaladta az 1 milliárd dollárt. Ide sorolhatók az ország északkeleti részét sújtó áradások, a Florida térségében pusztító hurrikánok, és az augusztusi tűzvész Hawaii egyik szigetén. A tanulmány rámutat a klímaváltozás emberi egészségre gyakorolt hatásaira, részben a fizikai egészségre, részben pedig a gyakoribb extrém időjárási jelenségek mentális egészségre gyakorolt káros következményeire. Az összegzés szerint az Egyesült Államoknak évente 6 százalékkal kellene mérsékelnie az üvegházhatású gázok kibocsátását ahhoz, hogy megfeleljen a korábbi célkitűzésnek, ezzel szemben 2009 óta évente kevesebb, mint 1 százalék volt a mérték. A tanulmány megállapítja, hogy a 14 év alatt elért mérsékelt amerikai kibocsátás-csökkentést is jócskán ellensúlyozta, hogy Kína és India nagy mértékben növelte a szennyezést.

Joe Biden kedden a jelentés megjelenésére azzal reagált, hogy az éghajlatváltozás az emberiség számára végzetes fenyegetés. Elismerte, hogy országában történtek lépések a folyamat mérséklésére, de további lépéseket mondott szükségesnek és újabb 6 milliárd dollárt ígért az éghajlatváltozásra való felkészüléshez, az ellenállóképesség növelésére.

Ajánlott tartalom

Kék bolygó – A talajmegújító gazdálkodással egészségesebb élelmiszerhez juthat a fogyasztó

A talajmegújító mezőgazdaság, a no-till technológia alkalmazása nem csak a talajeróziót csökkenti és a talaj vízmegőrző képességét javítja, hanem a fogyasztók is egészségesebb élelmiszerekhez juthatnak általa - hangzott el Áder János volt államfő, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke Kék bolygó című podcastjának hétfőn közzétett legújabb, a legnépszerűbb videómegosztó portálon is elérhető adásában.