Az akácok menthetik meg Afrika gazdaságait

A hosszú évekig folytatott nem fenntartható mezőgazdasági gyakorlatnak köszönhetően a talaj minősége Afrika nagy részén már leromlott.

A tudósok többek között az akácfák telepítésében látják az egyre növekvő probléma megoldását. Ahogy azt Dennis Garrity, a világ agroerdészeti központjának vezetője elmondta, a fák jövője a gazdaságokban rejlik. Ezzel a nemzetközi konferencián összegyűlt közel 800 szakértő is egyetértett, akik a világ mezőgazdálkodási problémáira keresik a megoldásokat. A tudósok bebizonyították, hogy az akác kiváló nitrogén megkötő tulajdonságai révén sikeresen hozzájárulhat például az afrikai farmok felélesztéséhez, a fenntartható gazdálkodáshoz és az éghajlati változások mérsékléséhez. Mint mondták a megfelelő fák a megfelelő helyen jelentősen lassíthatják a klímaváltozás hatásait, valamint több élelmet és takarmányt biztosíthatnak.

Az akácot az övezetben különleges fenológiája teszi tökéletessé a termesztés segítésében. A fa a korai esős évszakban hullatja le nitrogénban gazdag leveleit, pont akkor, amikor a termények magvait elültetik. Leveleit a száraz időszak beköszöntével hajtanak ki újra, amikor a termények már inaktívak. Ez a tulajdonsága teszi kompatibilissé az élelmiszernövények termesztésével, mivel azoknak akkor van szükségük leginkább a napfényre, mikor az akác már lehullatta leveleit, így nem a fa nem veszi el előlük a bőséges napfényt, míg a száraz évszakban, mikor már a betakarítás megtörtént, új levelei és magvai takarmányt biztosítanak.

Az akáccal beültetett kukoricafarmok eddig hihetetlen számokat, mintegy 280%-os növekedést produkáltak. A több mint 60 éves kutatási és a gyakorlati eredmények bizonyítani látszanak a feltevést, miszerint a fák célszerű használata olcsó és fenntartható megoldást nyújt a talajminőség javításához és az éghajlatváltozás elleni küzdelemhez.

Ajánlott tartalom

A vizek sótartalmának növekedése evolúciós változásra kényszeríti a planktonikus szervezeteket

A HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont munkatársai folyamatosan vizsgálják, hogy az emberi tevékenység, illetve az emiatt zajló klímaváltozás milyen változást okoz a környezeti feltételekben, és hogyan reagálnak erre az élőlények.