Az áramkereskedelemben Magyarország volt Románia fő partnere tavaly

Magyarország volt Románia fő partnere az áramkereskedelemben 2022-ben – mutatott rá a román Economica.net gazdasági portál a január-novemberi adatokra alapuló, hétfőn közzétett elemzésében.

Románia 2019 óta nettó áramimportőr, s ez a helyzet tavaly sem változott. A statisztikai intézet adatai szerint 2022 első 11 hónapjában Románia 7,85 terrawattóra (TWh) elektromos energiát importált, míg az export 6,54 TWh volt, tehát az országos fogyasztás 1,3 TWh-val haladta meg a termelést. Az áramexport legnagyobb része, 3,4 TWh Magyarország felé történt, míg a legtöbb áram, 5,11 TWh Bulgária felől érkezett Romániába. Magyarország és Románia viszonylatában a teljes forgalom 5,3 TWh volt. Románia átlagban megawattóránként (MWh) 289 eurós áron vásárolta az áramot, az export átlagára 249 euró volt. Az áramkereskedelem 640 millió euróval járult hozzá a román külkereskedelmi mérleg rekordértékű deficitjéhez.

Románia 52,7 TWh villanyáramot termelt 2022 első 11 hónapjában. Ebből 19,3 TWh energiát a hőerőművek állítottak elő, a vízerőművek 14 TWh, a cernavodai atomerőmű 10,2 TWh, míg a nap- és szélerőművek 9,2 TWh áramot termeltek. A vízerőművek a teljes energiamennyiség 26,5 százalékát adták, bár a beépített teljesítmény tekintetében a részesedésük 35,3 százalék. A nap- és szélerőművek beépített teljesítménye 23,5 százaléka az országos termelési kapacitásnak, azonban a megtermelt árammennyiségnek csak a 17,4 százalékát adták tavaly. Az egyetlen romániai atomerőmű, a cernavodai ellenben magasan túlteljesített, a termeléshez 19,3 százalékkal járult hozzá, bár a beépített teljesítménye az országos értéknek mindössze 7,5 százaléka.

Ajánlott tartalom

A Paks II. beruházás a legszigorúbb nemzetközi előírások szerint zajlik

A paksi atomerőmű bővítése, a Paks II. beruházás a legszigorúbb nemzetközi előírások betartása mellett zajlik - hangsúlyozta Hugyecz Attila, a Paks II. Zrt. nemzetközi kapcsolatokért felelős vezetője csütörtökön Szamarkandban, az Uzatom Expo 2024 Kiállítás - A nukleáris ipar nemzetközi lehetőségei címmel tartott nemzetközi konferencián.