Közös amerikai ősökön osztoznak olyan jellegzetes ausztrál erszényes állatok, mint a koalák, kenguruk, oposszumok és a vombatfélék - állapította meg egy németországi genetikai kutatás.

Az ausztrál erszényeseknek amerikai őseik voltak

Közös amerikai ősökön osztoznak olyan jellegzetes ausztrál erszényes állatok, mint a koalák, kenguruk, oposszumok és a vombatfélék - állapította meg egy németországi genetikai kutatás.

A Münsteri Egyetem munkatársai DNS-elemzés alapján állították fel az erszényesek családfáját – adta hírül a BBC hírportálja (www.bbc.co.uk/news) kedden. Amint a kutatók a PLoS Biology című szakfolyóiratban megjelent eredeti tanulmányban írták, ezek a fajok egy közös ősre vezethetők vissza, amely az amerikai kontinensről érkezett Ausztráliába. Az erszényesek abban különböznek a többi emlőstől, hogy az anyák kicsinyeiket a szülés után egy zsebben hordozzák. Az ismert ausztrál fajokon kívül az erszényesek közé tartoznak az Észak- és Dél-Amerikában, valamint Ázsiában honos oposszumfélék is. Jürgen Schmitz, a kutatók egyike hangsúlyozta, hogy eredményük elegendően erős bizonyíték arra, hogy egyetlen migráció történt, valamint egy közös ős.

A kutatást az tette lehetővé, hogy a közelmúltban elkészült két erszényes – a dél-amerikai szürke, rövidfarkú egéroposszum (Monodelphis domestica), valamint az ausztrál Derby-kenguru (Macropus eugenii) – genetikai állományának leírása (genomszekvenciája). A német kutatók a DNS-molekula retropozon elnevezésű elemeit keresték a családfa felállításánál. A retropozonok olyan „ugráló” genetikai szakaszok, amelyek véletlenszerűen átmásolódnak a génállományban. Ha két faj hordozza ugyanazt a retropozont, ám egy harmadik nem, akkor az azt jelzi, hogy az első kettő szorosabb rokonságban áll egymással, mint a harmadik fajjal.

A kutatók ezzel a módszerrel mutatták ki, hogy az amerikai oposszumok váltak le először a családfa főágáról. A későbbiekben egy közös ős Ausztráliába került, ahol több különböző család fejlődött ki a későbbiekben, ám azt ezzel a módszerrel nem lehet megállapítani, hogy időben pontosan mikor.
Az azonosított fajok közül a legkorábbit (Sinodelphys szalayi) Kínában fellelt kövületei alapján 125 millió évesre becsülik. Eszerint a család – vagy talán egyetlen faj – átvándorolt a Gondwana szuperkontinensen a mai Dél-Amerika területére. Az erszényes család mintegy 70-80 millió évvel ezelőtt kezdett terjeszkedni. Átjutottak Ausztráliába, majd észak felé behatoltak az indonéz szigetvilágba, csaknem visszatérve eredeti, kínai hazájukba.

Ajánlott tartalom

Egyre több napon belüli nagy hőmérsékleti ingadozást és ezzel többlethalálozást hoz a klímaváltozás

Csak a Balaton vidéke a kivétel.