Az elektro- és mikromobilitási eszközök nem csak a mindennapos közlekedésben használhatók

Még nem elterjedt, de ez várhatóan változni fog: az elektro- és mikromobilitási eszközök a kereső mentőcsapatoknak, a határvédelemnek, a rendőrségnek és a mentőknek is jó alternatívákat jelentenek.

A könnyű, csendes és mozgékony eszközökkel ugyanis olyan helyekre is eljuthatnak, ahová autókkal ez nem lenne biztosított. A Jövő Mobilitása Szövetség azon dolgozik, hogy ezek az új közlekedési eszközök az élet minél több területén megtalálják helyüket, segítsék mindennapjainkat. Budapesti tömegrendezvényeken kerékpáros mentősök tűntek fel, így gyorsítható a bajbajutottak ellátása – a kerékpáros mentők főként olyan helyekre érkeznek, amelyeket gépkocsival nehezebb megközelíteni. Emellett egyre több városban járőröznek kerékpáros rendőrök, de az ORFK-Országos Balesetmegelőzési Bizottság elektromos rollereket is használ. Előnyük, hogy apró termetüknek és környezetbarát mivoltuknak köszönhetően a rendőrök olyan területeken is járőrözhetnek velük, melyek hagyományos motorokkal nem elérhetőek: csarnokokban, parkokban vagy egyéb zöldterületen. Az elektromos eszközöket a többi hatósági járműhöz hasonlóan megkülönböztető jelzéssel és hagyományos rendőrségi jelzésekkel is ellátták.

De az elektromos terepmotorok a határvédelemben is hasznosak: a Készenléti Rendőrség rendőrei a közelmúltban két elektromos terepmotorral erősítették meg a déli határszakasz védelmét. Gyorsak, hallani is alig lehet őket, ami előnyt jelenthet a határvédelemben. Ezeken kívül az elektromos eszközök más területen is hatékonynak bizonyulnak: az eltűnt emberek utáni kutatásban új lehetőségeket rejt a használatuk. A Jövő Mobilitása Szövetség egyik tagja, az Elektrorider jóvoltából a Bács-Kiskun megyei Hírös Rescue Team mostantól egy elektromos terepmotorral is kutathat az eltűntek után.

„Rengeteg előnyös tulajdonsága van a mentési munka során egy elektromos eszköznek” – mondta Trencsényi Péter, a mentőcsapat elnöke. „Először is sokszor kutatunk a Kiskunsági Nemzeti Park területén, ahol bár természetesen hagyományos terepjárókkal is dolgozhattunk, de egy csendes, a sűrű aljnövényzetben is mozgékony, károsanyag-kibocsátással nem rendelkező eszközzel jóval hatékonyabban és a körülményekhez jobban alkalmazkodva tudjuk keresni az eltűnt személyeket. A kutyákkal történő mentés során fontos a csendes eszköz használata, hogy tudjunk reagálni azok jelzéseire – ez a jelenlegi benzines és dízel eszközökkel nem valósul meg. Másrészt a kutatásaink 90 százaléka terepen zajlik: Bács-Kiskun megyében nagyon gyakori a futóhomok, ami rettentően megnehezíti a munkánkat. Egy terepmotor viszont tökéletes ezen útviszonyok mellett is.”

A Hírös Rescue Team lesz az első mentőscsapat Magyarországon, de az Európai Unióban is, akik elektromos terepmotort emelnek a flottájukba. A terveik szerint a külföldi mentésekhez is magukkal fognak vinni, hiszen jóval egyszerűbben el tudják látni árammal a járműveket egy-egy katasztrófa helyszínén. A csapat a közelmúltban járt a törökországi földrengés és a líbiai gátszakadás területén is, mindkét helyszínen autóval járhatatlan utak nehezítették a mentést.

A Hírös Rescue Teamnek itthon évente 20-30 bevetése van, leggyakrabban autista gyerekek és fiatalok, valamint idős demens betegek után kutatnak. Náluk a terepviszonyok miatt kevés az eltévedt túrázó, ez inkább a hegyvidékre jellemző. A mentőcsapat napi 24 órában várja a megkereséseket, Trencsényi Péter kiemelte, hogy ma már nem várják meg, hogy 24 óra elteljen az eltűnés után: minél frissebb a nyom, annál valószínűbb, hogy a nyomára akadnak az eltűnt személynek. 

Pavuk Attila, az Elektrorider ügyvezetője vezetéstechnikai oktatás után adta át ünnepélyesen a mentőcsapatnak a Sur-Ron Light Bee típusú terepmotort. „Nagyon örültem a Hírös Rescue Team megkeresésének, sok előnyét sorolták fel az elektromos terepmotor használatának egy-egy kutatás során. Ezért nem is gondolkodtunk: azonnal eldöntöttük, hogy mindenképpen a jó ügy mellé állunk és adományozunk egy elektromos terepmotort a mentőcsapatnak. A legjobb az lenne, ha sosem kéne bevetni, de ha mégis akkor bízom benne, hogy segíteni fogja a csapat munkáját az eszköz!” – mondta Pavuk Attila.

Ezek az eszközök egyre elterjedtebbek a magánfelhasználók körében is: a Jövő Mobilitása Szövetség becslése szerint az elektromos terepmotorok száma 800 felett van, az elektromos városi motorok száma pedig már több ezer darabra tehető.

„Az elektromobilitás és a mikromobilitás nem csak a mindennapi közlekedésünk új, hatékony eszköze lehet, hanem társadalmi célú feladatokat is elláthatnak, sikeresebbé tehetik a munkát a rendvédelemi feladatoknál, mentésnél vagy épp a kutatásban” – mondta Kárpáti András, a Jövő Mobilitása Szövetség elnöke, aki kiemelte: pontosan ahogy a mindennapi közlekedésben is meg kell találnunk az élethelyzetünkhöz illő eszközt, úgy ezekben a társadalmi feladatokban is az adott helyzetben leghatékonyabb eszközt kell bevetni – ebben segít most a szövetség és annak tagja.

Ajánlott tartalom

A BYD 100 milliárd jüant invesztál intelligens technológiái fejlesztésébe

A BYD 100 milliárd jüant invesztál intelligens technológiái további fejlesztésébe, célja a mesterséges intelligencia és az autóipar rendszereinek összehangolása, és ez által a mindennapi autózás kényelmesebbé, biztonságosabbá tétele - közölte a kínai autógyártó abból az alkalomból, hogy átadták a márka tízmilliomodik, új energiákkal hajtott modelljét tulajdonosának.