Az első „passzívház” minősítésű felhőkarcoló irodaház

A passzív felhőkarcoló 20 emelete 900 alkalmazottnak ad munkahelyet kényelmes környezetben, ahol minimális az energia fogyasztás és példa nélküli a belső terek levegőjének minősége. Az épület 80 méteres, üvegezett homlokzata beengedi a természetes fényt, anélkül, hogy befolyásolná a komfortot. Hála minden elem figyelmes megtervezésének – kezdve a strukturális elemektől a kávéfőzőkig – a felhőkarcoló 80 %-kal csökkenti a hasonló dimenziójú épületekhez viszonyítva az energiaszükségletet, írja az energiacentrum.com.

Ezt az energiát egy napelemes rendszer biztosítja, amelyet kombináltak egy geotermikus és egy villamos-, egy hő- és egy hűtő trigenerációs energia berendezéssel. Az adatközpont hulladékából származó hőt pedig hűtik a Duna-csatorna vízével és újrahasznosítják. Bécs kezd Európa egyik „legintelligensebb” városává válni, mint ahogy bizonyítja az Eurogate negyed, amely teljes egészében passzív épületekből áll, valamint az Aspern ökonegyed tervezett átalakítása.

Az embernek óhatatlanul is eszébe jut a bécsi passzív toronyházról, hogy hány hatalmas irodaházat építettek Budapesten az elmúlt két évtizedben, amelyek szennyezik a környezetet, pazarolják az energiákat. Ráadásul nagy részük kihasználatlanul áll, gyakori látvány, hogy egy hatalmas épületben alig néhány iroda működik, a többit hosszú ideje csak hirdetik, hiába…

Ajánlott tartalom

Szakértő elárulta, hogyan csökkenthetők a vállalat energia terhei

A Portfolio-MAGE Járműipar 2025 konferencián szakértők hangsúlyozták, hogy a megújuló energiaforrások és az energiatárolás megfelelő alkalmazásával a vállalatok optimalizálhatják költségeiket, sőt, akár bevételi forrást is teremthetnek a hálózat számára.