Az én háztetőm alkalmas napelemek telepítésére?

A legalkalmasabb felület napelemek elhelyezésére a háztető.

Mivel számos tetőszerkezetet ismerünk, felmerül a kérdés: pontosan milyen típusúakra telepíthető a rendszer?Ha röviden akarunk fogalmazni, elég, ha azt mondjuk, hogy a panelek az egyes palatetők kivételével szinte bármilyen tetőtípusra szerelhetőek. De annál érdekesebb kérdésről van szó, hogy a választ egy mondattal letudjuk. Ezért számításba vettük a leggyakoribb tetőtípusokat, hogy minden olvasónk saját ingatlanjához viszonyítva mérlegelhessen. A ferdetető hajlásszöge 5-45° között van, tehát optimális alap a napelemes rendszerek felszereléséhez. Viszont az egyre népszerűbb lapostetőről ez már nem mondható el. Az ilyen típusú fedőszerkezet hajlásszöge minimális, mintegy 1-5° között mozog. Ezért a rendszer telepítése során speciális tartószerkezetre van szükség, ami plusz költségekkel jár. Tehát napelem minden dőlésszögű tetőre szerelhető, csupán ritkán van szükség egyedi megoldásra. Mivel egy rendszer telepítésének első lépése a tartószerkezet rögzítése, nem mehetünk el a tetőborítás minősége mellett. A szerelés több órás folyamat, ami fúrással, néhány cserép elmozdításával, majd visszahelyezésével jár, így minél jobb állapotban van a tetőszerkezet, annál jobb.

Hogy pontosan milyen cserép jöhet szóba? Égetett cserép, beton cserép, fémlemez, zsindelytető és bizonyos feltételek mellett palatető is. Utóbbi rendkívül törékeny, ezért kizárólag az azbesztmentes változtat releváns a telepítés szempontjából. Ha az ügyfél ilyen jellegű palatetővel rendelkezik és ezt kivitelezői nyilatkozattal igazolni tudja, akkor nincs akadálya a munkálatoknak – ellenkező esetben érdemes fontolóra venni a tető felújítását. Egy napelemes rendszerrel csak hosszú távra érdemes tervezni, mivel az 30 évig biztosan termel áramot. Ezért a napelemszerelők adott esetben gyakran javasolják a tető rendbetételét. Hiszen mind a rendszer ára, mind az esetleges felújítás hamar megtérül és egyúttal növeli az ingatlan értékét.

Ajánlott tartalom

Energiatakarékosság új-generációs típusházzal

Szinte az összes, az ÉMI szentendrei Nemzeti Mintaházparkjába tervezett 9 bemutató épület kivitelezése elindult 2024 október közepén. Ezek között a Leier Rába típusháza lesz az egyetlen olyan ház, amely nem könnyűszerkezetes technológiával épül, és amely a tervek szerint 2025. márciusára el is készül.