Az Európai Unió Tanácsa aktualizálta a levegőminőségi előírások meghatározásáról szóló irányelvet, hogy a szabályok hozzájáruljanak a levegőben található szennyezőanyag-mentesség 2050-ig történő elérésére irányuló uniós cél megvalósításához, valamint a légszennyezés miatti korai halálesetek megelőzéséhez - közölte az uniós tanács hétfőn.

Az EU aktualizálta a légszennyezésre vonatkozó szabályokat a szennyezőanyag-mentesség elérése érdekében

Az Európai Unió Tanácsa aktualizálta a levegőminőségi előírások meghatározásáról szóló irányelvet, hogy a szabályok hozzájáruljanak a levegőben található szennyezőanyag-mentesség 2050-ig történő elérésére irányuló uniós cél megvalósításához, valamint a légszennyezés miatti korai halálesetek megelőzéséhez – közölte az uniós tanács hétfőn.

Az uniós tanács közleménye szerint a luxembourgi tanácsülésen felülvizsgált irányelv prioritásként kezeli az uniós állampolgárok egészségét, mivel a szennyező anyagokra vonatkozóan olyan új, 2030-ig elérni tervezett levegőminőségi előírásokat határoz meg, amelyek szorosabban igazodnak az Egészségügyi Világszervezet (WHO) levegőminőségi iránymutatásaihoz. A felsorolt szennyező anyagok közé tartozik a többi között az úgynevezett PM10, azaz 10 mikrométernél kisebb, valamint a PM2,5, azaz a legkisebb méretű levegőben szálló por, a nitrogén-dioxid és a kén-dioxid. A tagállamok bizonyos feltételek teljesülése esetén kérhetik a 2030-as határidő meghosszabbítását – írták. A tagállamoknak biztosítaniuk kell, hogy az állampolgároknak joguk legyen kártérítést igényelni és kapni, ha egészségük az irányelvben meghatározott levegőminőségi szabályok megsértése miatt károsodott – tájékoztattak. Az irányelv elfogadását követő kihirdetése utáni huszadik napon lép hatályba. A tagállamoknak a hatálybalépést követően két év áll rendelkezésükre, hogy az irányelvet saját jogrendjükbe ültessék. Az Európai Bizottság 2030-ig, majd azt követően ötévente, a legfrissebb tudományos bizonyítékokkal összhangban felülvizsgálja a levegőminőségi előírásokat – tették hozzá.

Ajánlott tartalom

A mocsári teknősök élőhelyének megóvására indult fejlesztési projekt a magyar-szlovák határ térségében

A mocsári teknősök (Emys orbicularis) élőhelyének megóvása érdekében fejlesztési projekt indult az Interreg program részeként a magyar-szlovák határ térségében - közölte a Fertő-Hanság Nemzeti Park az MTI-vel.