Magyarországnak veszélyes hulladékká kellett volna minősítenie a vörösiszapot – ezt állapította meg egyebek között az Európai Bizottság abban a levélben, amelyet a magyar hatóságokhoz intézett a témáról folytatott elemzésének lezárását követően.

Az Európai Bizottság szerint veszélyes hulladékká kellett volna minősíteni a vörösiszapot

Magyarországnak veszélyes hulladékká kellett volna minősítenie a vörösiszapot – ezt állapította meg egyebek között az Európai Bizottság abban a levélben, amelyet a magyar hatóságokhoz intézett a témáról folytatott elemzésének lezárását követően.

Joe Hennon, a testület szóvivője – az erről szóló sajtóértesüléseket megerősítve – az MTI-nek szerda este Brüsszelben elmondta azt is, hogy egyelőre nincs szó arról, hogy a bizottság jogsértési eljárást indítana Magyarország ellen. Csak informális jellegű levélváltásról van szó – emelte ki.
A testület azt is felvetette, hogy vizsgálják felül az érintett vállalat számára kibocsátott engedélyt. Ennek is az lenne a fő célja, hogy biztosítsa az anyag megfelelő besorolását – tette hozzá a szóvivő.
A sajtóinformációk szerint a bizottság elismerte a kormány gyors és határozott reagálását is a tragédiára.
Hennon elmondta, hogy a bizottság a továbbiakban választ vár a levelében felvetett kérdésekre.
Az uniós végrehajtó testület még októberben, az Ajka környéki vörösiszap-katasztrófát követően fordult tájékoztatásért a kormányhoz, és mostani véleménye a következő hónapban teljes egészében megkapott válasz, illetve saját értékelése alapján született.
“A bizottság véleménye szerint az iszapot veszélyes anyagnak kellett volna minősíteni a bányászati hulladékok kezeléséről szóló uniós irányelv alapján” – fogalmazott a brüsszeli illetékes. Mint mondta, ez az anyag összetétele alapján dönthető el.
A levélből kiszivárgott egyes részletek szerint a bizottság úgy látja, hibás a kormánynak az az érvelése, amely szerint az ajkai timföldgyár kapcsán nem lehetett alkalmazni az irányelvet. Azt azonban a testület nem vonta kétségbe, hogy a kormány nem felelős katasztrófáért.

Ajánlott tartalom

Kék bolygó – A talajmegújító gazdálkodással egészségesebb élelmiszerhez juthat a fogyasztó

A talajmegújító mezőgazdaság, a no-till technológia alkalmazása nem csak a talajeróziót csökkenti és a talaj vízmegőrző képességét javítja, hanem a fogyasztók is egészségesebb élelmiszerekhez juthatnak általa - hangzott el Áder János volt államfő, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke Kék bolygó című podcastjának hétfőn közzétett legújabb, a legnépszerűbb videómegosztó portálon is elérhető adásában.