Az Európai Parlament (EP) szerdán Strasbourgban megszavazta az éghajlatváltozás elleni EU-jogszabályokat.

Az Európai Parlament megszavazta a klímacsomagot

Az Európai Parlament (EP) szerdán Strasbourgban megszavazta az éghajlatváltozás elleni EU-jogszabályokat.

Az EU múlt heti brüsszeli csúcstalálkozóján a tagállamok állam-, illetve kormányfői elfogadták a klímacsomag főbb pontjait, amelyek célul tűzik ki 2020-ig a károsgáz-kibocsátás 20 százalékos csökkentését, az energiafelhasználáson belül a megújuló energiaforrások részarányának 20 százalékra emelését, valamint az energiahatékonyság 20 százalékos javítását.   Az Európai Parlament korábban már folytatott plenáris vitát a kérdésről, és időközben a tagállamokat képviselő Tanács, valamint az EP tárgyalódelegációi is megállapodásra jutottak a főbb kérdésekben.

A megújuló energiaforrások tekintetében a képviselők kiemelten kívánják ösztönözni a “második generációs” – hulladékból vagy biomasszából, vagyis az élelmiszer-termeléssel nem versengő módon előállított – bioüzemanyag felhasználását.

Az EU-csúcson született döntés szerint a széndioxid-kibocsátás 20 százalékos csökkentésének viszonyítási éve 2005 lesz. Ezt az EU keleti tagországai – legfőképpen a magyarok – sérelmezték, mondván: ez a rendszer nem veszi figyelembe, hogy 1990 óta jelentősen csökkent a kibocsátás ezekben az államokban. A csúcs résztvevői végül úgy döntöttek, hogy kompenzációként az árverésen megvásárolandó kibocsátási kvóták 12 százalékát újraosztják ezen
érintett tagországok között.

Nemzetközi sajtóértékelések szerint a globálissá súlyosbodott gazdasági válság csaknem kisiklatta a klímacsomag ügyét, de végül – az egyes iparágaknak tett tömérdek engedmény révén – sikerült alkut kötni, bár annak tartalma éles bírálatot váltott ki környezetvédő körökben.

A klímacsomagról folytatott európai parlamenti vitában Tabajdi Csaba, az MSZP EP-delegációjának vezetője egyebek közt arról beszélt, hogy a világ “zöld forradalom” előtt áll, amelyet mind technológiai, mind ideológiai szempontból az Európai Unió vezethet. A megújuló energiaforrások felhasználásának bővítési terveivel kapcsolatban kiemelte a biomasszában rejlő lehetőségeket. Szerinte a biomassza – különösen pedig a biogáz – a megújuló energiaforrások
közül az egyik legígéretesebb.

De Blasio Antonio fideszes, néppárti EP-képviselő rámutatott arra, hogy ez az Európai Unió által vállalt célkitűzés alapjaiban érinti az egyes régiók gazdasági-társadalmi felzárkózását, ezért a szén-dioxid-kibocsátás csökkentését csak az úgynevezett uniós kohéziós politikába beépítve lehet eredményesen megvalósítani. – A strukturális fejlesztésekre szánt támogatások feltételrendszerébe szükséges lenne beépíteni az üvegházhatású
gázkibocsátás csökkentésének szempontjait – mondta a képviselő.

Hegyi Gyula szocialista EP-képviselő a szavazás utáni nyilatkozatában emlékeztetett arra, hogy a közép-kelet-európai
országok, így Magyarország is, már a nyolcvanas évek végén jelentősen csökkentették az üvegházhatású gázok kibocsátását, egyes nyugati országok viszont még a kétezres évek elején is növelték azt. Az új tagállamok ezért kértek tisztes elbánást, korábbi erőfeszítéseik elismerését – tette hozzá.

Hegyi szerint “valamit kaptunk, de tudni kell, hogy az unió klímamérlege az új tagállamok erőfeszítései nélkül sokkal rosszabb lenne”. Ezért azt sürgette, hogy a gazdagabb tagállamok éljenek a kvótakereskedelemmel, elsősorban az unión belüli, kevésbé fejlett országokba telepítsék át iparuk egy részét, illetve onnan vásároljanak kvótákat. Hegyi Gyula elmondta, hogy a magyarok a számukra nem könnyű kompromisszumot a környezetvédelem és a közös európai fellépés érdekében fogadták el. A képviselő örömmel nyugtázta, hogy mindenki elfogadta azt a módosító indítványt, amely a távfűtésnek szabad kvótát ad, mentesítve a közösségi fűtést a klímaadó alól.

Ajánlott tartalom

Öthetes kikapcsolási moratóriumot hirdet lakossági ügyfeleinek az MVM

Az MVM 2024. november 29. és 2025. január 5. között több mint öthetes önkéntes kikapcsolási moratóriumot hirdet lakossági ügyfelei körében. Az elmúlt évek gyakorlatának megfelelően az MVM egyetlen lakossági ügyfelénél sem kapcsolja ki az áramot és a földgázt az ünnepi időszakban - tájékoztatta az MVM Next Energiakereskedelmi Zrt. szerdán az MTI-t.