A kutatást végző Global Language Monitor egy matematikai képlettel követte a szavak és kifejezések előfordulási gyakoriságát a nyomtatott és az elektronikus sajtóban. A felmérés alapján összeállt toplistán az amerikai elnök neve, az „Obama” szó a harmadik.
A pénzügyi válságra utaló „tőkeinjekció” a negyedik helyet szerezte meg, míg a Katrina hurrikán New Orleans-i pusztítása az „evakuálás” szót emelte a leggyakoribb öt közé.
A tízes listán megtalálható a „származék” (derivate), a „Google”, az „megugrás” (surge), az angolt a kínaival ötvöző hibridnyelv elnevezése, a „chinglish” és a „cunami” (tsunami), amelyet a 2004-ben 230 ezer emberéletet követelő ázsiai természeti katasztrófa vitt be a köztudatba.
Paul JJ Payack, a nyelvkutató cég elnöke szerint a szavak tükrében a XXI. század „komoly, sőt komor képet mutat”. Ugyanakkor természetesen a remény és a megújulás jelei is megmutatkoznak a nyelvhasználatban.
Századunk első évtizedének leggyakrabban előkerült kifejezése a felmérés alapján a „klímaváltozás” volt, ezt követte a „pénzügyi cunami” és a terrortámadás következtében leomlott New York-i ikertornyok helyére utaló „Ground Zero”.
A technológia nyelvre gyakorolt hatása a „twitter”, a „blog” és az „esemesezés” szavak szintén előkelő listás helyezést érő elterjedésében figyelhető meg.
Hollywood sem maradt ki a szórásból: a Gettómilliomos (Slumdog Millionaire) című nyolc Oscar-díjas brit film nyomán a „nyomornegyed” (slum) fészkelte be magát a globális nyelvhasználatba.
