Az ingyenes napelem pályázat módosítását kéri a szakmai szervezet

A Magyar Napelem Napkollektor Szövetség véleményezte a pályázati kiírást.

A kormány augusztus végén jelentette be, hogy előreláthatóan november 15-én indul a legújabb olyan program, amellyel az otthoni napelemes és fűtéskorszerűsítési beruházásokat fogják segíteni. A 100 százalékban vissza nem térítendő támogatás a becslések alapján mintegy 35 ezer, főként alacsony jövedelmű háztartás számára lesz elérhető. A pályázati kiírásból számos fontos részlet kiderült, fontos azonban kiemelni, hogy a dokumentum nem a végleges verzió. A véleményezésében bárki részt vehetett, a szeptember 12-én lezárult értékelésébe pedig a Magyar Napelem Napkollektor Szövetség (MNNSz) is bekapcsolódott. A csoport több módosítási javaslatot is megfogalmazott, ezeket a közelmúltban tették közzé. A szervezet 12 pontban foglalta össze, hogy a kiírás mely részletein érdemes alakítani, a javaslatok között technológiai és gazdasági megjegyzések egyaránt megtalálhatóak. Az egyik legfontosabb részlet, hogy az eredeti kiírás 5 kW-os limitet határoz meg a projektben telepíthető napelemek esetében. A Magyar Napelem Napkollektor Szövetség szerint ugyanakkor hazánkban ma egy átlagos háztartási méretű kiserőmű (HKME) teljesítménye 8,2 kW, ezért a határt mindenképp emelni kellene. A szervezetnél úgy vélik, hogy a telepítés lehetséges módját is bővíteni kellene, és előnyös lenne, ha nem csak tetőre szerelhető napelemeket támogatna a csomag.

Az eredeti szabályozás alapján 2,5 kW fölött csak háromfázisú inverter használható, ami a szövetség szerint torzítja a versenyt – az egyetlen itthon elérhető, alkalmas gyártó a Huawei, amelynek akkumulátorkapacitása 5 kWh, és maximum 5 kW-tal tud tölteni. Éppen ezért ennél a részletnél is módosítást kér a szervezet. Az MNNSz szerint a kiírásban olvasható, akkumulátoros rendszerekre költhető fajlagos költség (bruttó 3 521 405 forint) azt sejteti, hogy akár 13-15 kWh-s akkumulátorokra is be lehet ruházni. A szövetség azt kéri, hogy egy kWh-ra vetített, reális akkumulátor költséget jelenítsenek meg nagyjából 500 000 forint per kWh-os bruttó értékkel. A szervezet azt is el szeretné érni, hogy a programmal már meglévő napelemes rendszert is lehessen bővíteni. További céljuk, hogy a távfűtéses lakásokat ne zárják ki a napelemes beruházásokból.

Ajánlott tartalom

Áramot termel és árnyékot ad: miért választják egyre többen a napelemes parkolótetőket?

Még közel sem olyan sok tetőn jelentek meg napelemek itthon, mint tőlünk nyugatabbra, de máris itt egy másik remek lehetőség. Napelem ugyanis máshová is kerülhet, mint családi házak vagy középületek tetejére.