Fotó: Jándi István

Az ország legidősebb gyűrűs nagy fakopáncsát keresik

November 22-én egy gyűrűs nagy fakopáncsot fényképeztek le, Budapesten, a Margitszigeten (Balog Norbert).

A gyűrűről több fénykép készült, így sikerült beazonosítani a madarat. Ezt a nagy fakopáncsot 2011. február elején gyűrűzték a szigeten második éves korában (Lukács Katalin Odett és Sarlós Dávid). A gyűrűzés és a mostani megfigyelés között eltelt 12 év és 9 hónap alapján jelenleg ez a legidősebb gyűrűs nagy fakopáncs a hazai madárgyűrűzési adatbankban. A madarat 2013. tavaszán is megfigyelték a szigeten.

Az Európai Madárgyűrűzési Szövetség (EURING) életkorrekord listáján EURING Longevity List 2023.
a legidősebb ismert korú gyűrűs nagy fakopáncsot a gyűrűzését követően 15 év elteltével találták meg.

Mivel a fakopáncsok állandó madarak, egész életüket egy szűkebb területen élik le, van rá esély, hogy ezt a példányt lássa még valaki a Margitszigeten. Ahhoz, hogy ilyen szép kort megéljen, kellett az, hogy a szigeten vannak idős, fák, amelyek megfelelő fészkelő és táplálkozó helyet biztosítanak a harkályok számára.

Ha észleli az idős, gyűrűs harkályt, jelentse a ringers@mme.hu email címen (dátum, pontos hely, fénykép, ha van)!

Forrás: Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület

Ajánlott tartalom

Kék bolygó – A talajmegújító gazdálkodással egészségesebb élelmiszerhez juthat a fogyasztó

A talajmegújító mezőgazdaság, a no-till technológia alkalmazása nem csak a talajeróziót csökkenti és a talaj vízmegőrző képességét javítja, hanem a fogyasztók is egészségesebb élelmiszerekhez juthatnak általa - hangzott el Áder János volt államfő, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke Kék bolygó című podcastjának hétfőn közzétett legújabb, a legnépszerűbb videómegosztó portálon is elérhető adásában.