Befejeződött Ázsia legmélyebb függőleges olajkútjának fúrása Kínában

Kína északnyugati sivatagos részén befejezték Ázsia legmélyebb függőleges olajkútjának fúrását, miután az elérte a több mint tízezer méteres mélységet - jelentette a kínai állami média a kínai nemzeti kőolajipari vállalatra (CNPC) hivatkozva csütörtökön.

Az állami média jelentése szerint a Hszincsiang-Ujgur Autonóm Terület Takla-Makán sivatagában található „Shenditake-1” névre hallgató olajkút egy tudományos kutatási projekt, melynek célja az olaj- és gázkészletek kutatásán túl a Föld evolúciójának és a föld geológiának tanulmányozása is – fogalmaztak a jelentésben. A CNPC közölte, hogy a fúrás 2023 májusában kezdődött, a 10910 méteres fúrás pedig több mint 580 napot vett igénybe, amelynek több mint felét az utolsó 910 méteres munka töltötte ki. A fúrási folyamatot a vállalat által kifejlesztett fúrótornyával végezték.

A kút 12 geológiai képződménybe hatolt be, és végül több mint 500 millió éves kőzetrétegeket ért el – közölte a vállalat. Az állami média szerint a függőleges fúrású Shenditake-1 a második ilyen olajkút a világon, és Ázsia legmélyebb kútja – közölték.

„Az olajkút fúrásával egy időben a kínai tudósok a tízezer méteres magminták és adatok szisztematikus elemzésével összeállították az ország első átfogó, ultramély rétegtani profilját is, amely kulcsfontosságú betekintést nyújt a Föld felszín alatti összetételébe és tektonikai történetébe” – tette hozzá az állami média.

Ajánlott tartalom

Távfűtés olcsóbban? Akár 200 ezer háztartás fizethet a valós fogyasztás alapján

Az ötmilliárd forintos keretösszegű kiírás a távhőfelhasználás mérhetővé és szabályozhatóvá tételében segíti a társasházakat és lakásszövetkezeteket, a 100 százalékos támogatás jóvoltából összesen akár 200 ezer háztartás fizethet majd a tényleges fogyasztása alapján, kevesebbet a távfűtésért - közölte az Energiaügyi Minisztérium (EM) hétfőn.