Bejött a műeső – 45 percen át esett Srí Lankán

Srí Lanka sikeres mesterségeseső-kísérletet hajtott végre a sziget teatermesztő hegyvidékén, ahol a legtöbb vízi erőmű is található.

Az ország energiaügyi minisztériuma szerint a mesterséges eső segítségével a száraz évszakban előforduló áramkimaradásokat szeretné elkerülni. A Srí Lanka-i légierő egy gépe az egyik vízi erőmű tározója fölött, 2400 méteres magasságban kémiai anyagokat juttatott a felhőkbe, 45 perces esőt létrehozva – közölte a tárca szóvivője. A múlt hét óta az ország számos területén előfordultak egy-két órás áramkimaradások, mivel a rendkívüli szárazság miatt az erőművek tározóiban leapadt a vízszint. A thaiföldi szakemberek segítségével indított kísérleti projekt keretében az elkövetkező két hétben többször is megpróbálnak majd mesterséges esőt létrehozni az ország hegyvidéki részén, ahol a legtöbb vízi erőmű található, és ahol a híres ceyloni teát is termesztik. A hírben nem szerepelt, hogy milyen kémiai anyagot használnak esőcsinálásra. A műcsapadék előállítása nem újkeletű, hiszen az első mesterséges hóesést 1946. november 16-án hozták létre a General Electrics kutatólaboratóriumában. Szárazjeget szórtak szét a felhőkben, annak a szemcséin a felhőben lévő apró vízcseppek összeálltak és hullani kezdtek. Azóta nem sokat változott a módszer, ma is így próbálnak idő előtt esőt fakasztani a felhőkből. Annyi a legfontosabb különbség, hogy már nem csak szárazjeget, hanem más kémiai anyagokat is használnak, például ezüst-joidot.

mti / greenfo.hu

Ajánlott tartalom

Pécs európai küldetési címkét kapott a klímasemlegességgel kapcsolatos erőfeszítéseiért

A klímasemleges és intelligens városokra vonatkozó uniós program keretében 23 város, köztük Pécs kapta meg az európai küldetési címkét a klímasemlegességgel kapcsolatos erőfeszítéseiért - közölte az Európai Bizottság csütörtökön.