Biobrikettel az energiaszegénység ellen

Idén is folytatódik a biobrikett-gyártás Toldon, ahol mélyszegénységben élő családok kézi erővel működtetett présgép segítségével, helyben beszerzett mezőgazdasági melléktermék felhasználásával állítanak elő olcsó és környezetbarát tüzelőanyagot.

A mintaprojekt helyszíne a berettyóújfalui kistérség egyik kis faluja, Told, ahol az Igazgyöngy Alapítvány már több éve különböző fejlesztési projekteket, tehetséggondozást, esélyegyenlőségi és szociális munkát valósít meg. A többségében romák által lakott falunak 360 lakosa van, közel 100%-os a munkanélküliség. A családok rossz lakhatási körülmények között élnek és szinte mindennapos problémát jelent a kellő mennyiségű és minőségű élelem előteremtése. A fűtési időszak beálltával a családok terhei megnövekednek, jövedelmük nem fedezi az egyre dráguló tűzifa árát, írja az energiaklub.hu. Ezért csak kis mennyiségben sikerül legális úton beszerezniük a szükséges tüzelőt, gyakori a nem megfelelő, egészségre ártalmas anyagok – úgymint ruhák, cipők, műanyag vagy akár autógumi – égetése.

A problémák enyhítésének érdekében, Feldmár Nóra ipari ökológus az Igazgyöngy Alapítvánnyal együttműködve egy olyan komplex fűtéshatékonysági program kidolgozásába és megvalósításába kezdett, amely a tüzelőanyag-beszerzés problémájának megoldásán felül célként tűzte ki a kályhák korszerűsítését, valamint a házak szigetelésének és nyílászáróinak javítását is.

2012 nyarán az Ökopolisz Alapítvány és a British Council pénzügyi támogatásával, a toldi önkormányzat partnerségével, a Legacy Foundation (USA) által kifejlesztett módszertant alkalmazva elindulhatott a mintaprojekt: 20 helyi önkéntes és 3 közmunkás részvételével 30 ezer darab biobrikettet előállítása. A termelés alapanyagául szolgáló napraforgó-hulladékot a biharkeresztesi Kutas 95 Zrt. ingyen biztosította. Az előállított biobrikettet a gyártásban résztvevők között osztották szét a tél folyamán. Bár az előállított mennyiség nem fedezte a 23 család teljes téli tüzelő szükségletét, nagyban hozzájárult terheik csökkentéséhez.

A biobrikett-gyártás idén is folytatódik a faluban, sikeres Norvég Alap pályázat esetén pedig nemsokára elkezdődhet a környezetbarát szigetelési program és a kazánok korszerűsítése is.

Egy megfelelően bevezetett biobrikett-program számos pozitív hosszú távú hatást generálhat egy település számára. A fűtési nehézségek csökkentésével a családok biztonságérzete növekszik, miközben a tüzelőanyag beszerzésére fordított idő, erőfeszítés és kockázat csökken. A biobrikett használata csökkenti az illegális fakitermelést és a nem megfelelő, az egészségre és a környezetre káros anyagok égetését. Amennyiben sikerül csökkenteni a tüzelőre költött költségeket, a megspórolt pénzt a családok élelemre, iskoláztatásra tudják fordítani. A program magában hordozza azt a lehetőséget is, hogy helyi vállalkozássá nője ki magát, ezáltal munkahelyeket és bevételi forrást is eredményezhet a helyi lakosság számára.

Az országban egyre több olyan leszakadó aprófalu van, ahol szükség lenne hasonló kezdeményezések és megoldási formák kidolgozására.

A program idén két nemzetközi díjat is nyert, az Unruhe Privatstiftung SozialMarie fődíját, illetve az Erste Alapítvány Társadalmi Integrációs díját. A mintaprojekt legfőbb nyertesei azonban azok a mélyszegénységben élő családok, amelyek fűtési terhei nagymértékben enyhültek.

Bővebb információ az Igazgyöngy Alapítvány honlapján (http://igazgyongy-alapitvany.hu/alapitvany/biobrikett-program/).

Ajánlott tartalom

Jó hír érkezett, ingyenes szigetelési pályázat indul!

Új lendületet kaphatnak az ingyenes lakossági födémszigetelési programok, miután az energiahatékonysági törvény módosítása révén több százezer háztartás előtt nyílik meg az út a támogatott felújításokhoz.