Miskolc egyik hulladéktelepéből nyert biogázt használnak fűtésre a borsodi megyeszékhely hejőcsabai lakótelepén, a városi önkormányzat tulajdonában lévő Mihő Miskolci Hőszolgáltató Kft. 500 millió forintba került projektjének első ütemét kedden adták át.

Biogázt használnak fűtésre egy miskolci városrészben

Miskolc egyik hulladéktelepéből nyert biogázt használnak fűtésre a borsodi megyeszékhely hejőcsabai lakótelepén, a városi önkormányzat tulajdonában lévő Mihő Miskolci Hőszolgáltató Kft. 500 millió forintba került projektjének első ütemét kedden adták át.

Tanka Sándor, a Mihő műszaki igazgató-helyettese az átadás előtt elmondta: a Bogáncs utcai hulladéklerakó mintegy 22 hektáros területén 5 millió tonna kommunális hulladékot helyeztek el, a bezárás után megtörtént a szeméttelep rekultivációja. Hozzátette: a lefedett kommunális hulladék nagy mennyiségben tartalmaz szerves anyagokat, amelyből természetes kémiai folyamat útján biogáz keletkezik.

Elmondta: a hulladéktelepet 2006-ban rekultiválták, a lefedett kommunális hulladék nagy mennyiségben tartalmaz szerves anyagokat. A folyamatosan képződő anyag hasznosítása érdekében a Mihő támogatást nyert el az Új Magyarország Fejlesztési Terv Környezetvédelem és Energia Operatív programjában, mintegy 200 millió forintot.

Az igazgató-helyettes elmondta: a hejőcsabai lakótelepen 319 lakás fűtés- és használati melegvíz-ellátását biztosítják a biogázból, a korábbi két földgáztüzelésű kazán továbbra is megmarad az üzembiztonság fenntartása érdekében.

A beruházás teljes költsége 500 millió forint, a kedden átadott első szakaszban a hulladéklerakó és a Futó utcai kazánház között kiépült a biogáz szállítására alkalmas, mintegy 2.050 méter hosszú gázvezeték, valamint új, korszerű égővel felszerelt kazánt adtak át. A következő időszakban a rendszer kiegészül egy villamos-energiatermelésre alkalmas gázmotorral, és a  továbbiakban a gázmotor által termelt hőenergia hasznosul a távhőszolgáltatásban.

Káli Sándor, Miskolc polgármestere az avatáson hangsúlyozta: a földgáztól való függés is indokolta a beruházást, és a hasznosítás révén a levegő szennyezettsége is csökken.

A projekt teljes megvalósulása után évente 377.330 köbméter földgáz takarítható meg, és átlagosan mintegy 3.419.880 kilowattóra megújuló bázisú villamos energia termelése várható.

Ajánlott tartalom

Energiatakarékosság új-generációs típusházzal

Szinte az összes, az ÉMI szentendrei Nemzeti Mintaházparkjába tervezett 9 bemutató épület kivitelezése elindult 2024 október közepén. Ezek között a Leier Rába típusháza lesz az egyetlen olyan ház, amely nem könnyűszerkezetes technológiával épül, és amely a tervek szerint 2025. márciusára el is készül.