Biomassza tüzelőrendszert adtak át a tatabányai fűtőerőműben

A Tatabánya 23 ezer háztartásának távfűtését és melegvizét biztosító fűtőerőműben szerdán átadtak egy 20 megawatt teljesítményű, faapríték tüzelésű kazánt, valamint az üzemeléséhez szükséges szállítószalag- és tárolórendszert.

Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter kiemelte, hogy a megyeszékhely ezzel a beruházással megtette az első lépést a távfűtés energetikai függetlensége felé. A miniszter emlékeztetett arra, hogy a most átadott berendezések egy nagyobb fejlesztés részei, amellyel kiváltható a jelenlegi gáztüzelés.

Az erőműben további két, egyenként 37 megawattos faaprítékos kazán épül, amelyek 2015 végére biztosítják majd Tatabánya szinte teljes távhő- és melegvíz ellátását. A két beruházás összege meghaladja a 6,2 milliárd forintot, melyből 1,5 milliárd forint az uniós és költségvetési támogatás.

Schmidt Csaba (Fidesz-KDNP) polgármester kiemelte, az erőmű 2010-ben került az önkormányzat többségi tulajdonába. Jövőképében kiemelt szerephez jutott, hogy a város kétharmadát ellátó távfűtést a lehető legkevesebb költséggel üzemeltessék, hazai erőforrások használatával. A technológiai átállás az erőmű 100 fős létszámát 41 új munkahellyel bővíti.

A tatabányai fűtőerőmű biomasszás tüzelésre való átépítését az MVM OVIT Országos Villamostávvezeték Zrt. végzi el. A beruházás magában foglalja faapríték tüzelésű kazánok és a hozzájuk tartozó behordó rendszer beszerzését, valamint a berendezések beépítéséhez szükséges építészeti, gépészeti, irányítástechnikai és villamos tervezési, illetve kivitelezési munkákat.

A Tatabánya Fűtőerőmű 2015 májusában kötött 2032-ig érvényes szerződést a Vértesi Erdő Zrt.-vel százezer tonnát meghaladó mennyiségű faapríték évenkénti szállításáról. A szerződés aláírásakor elhangzott, hogy az üzletkötés értéke eléri az 1,5 milliárd forintot.

Az erdőgazdaság 20 tagú biomassza-integrációt hozott létre és logisztikai központot létesített a biztonságos ellátás érdekében. A fejlesztéssel a faapríték tüzelőanyag részaránya 86 százalék lesz, a gázfelhasználás 14 százalékra csökken. Az átalakítás előtt az erőművet gázzal fűtötték, s évente 60 millió köbméter gázt használtak fel.

Az erőművet 2004-ben széntüzelésről földgázüzemre állították át, ezzel a korábbi értékek töredékére csökkent a szennyezőanyagok kibocsátása. A létesítményben jelenleg három, egyenként 572 ezer köbcentiméteres finn Wärtsilä gázmotor dolgozik.

A villamosenergia-termelés kapacitása közel 50 megawatt, távfűtésre évente 1,1 millió Gigajoule hőenergiát adnak át az önkormányzati tulajdonú távhőszolgáltatónak, amely a hőenergiát kétszáz kilométernyi vezetékhálózaton juttatja a város 23 ezer lakásába és a hálózatra csatlakozott intézményekbe.

A tatabányai fűtőerőművet 2010 elején 3,6 milliárd forintért vásárolták meg az MVM Magyar Villamos Művek Zrt-től. A fűtőerőmű többségi, 51 százalékos tulajdona az önkormányzathoz került, a fennmaradó részt az ELMIB Energetikai Zrt. és más magánbefektetők birtokolják.

Ajánlott tartalom

Az új lakcímbejelentések után is igényelhető támogatás az energetikai otthonfelújítási programban

Az új lakcímbejelentések után is igényelhető támogatás az energetikai otthonfelújítási programban - közölte az Energiaügyi Minisztérium az MTI-vel.