A tervek szerint 2015-től működhet teljes kapacitással Ózdon az új biomassza fűtőerőmű.

Biomasszában gondolkodnak Ózdon

A tervek szerint 2015-től működhet teljes kapacitással Ózdon az új biomassza fűtőerőmű.

Hosszú esztendők óta téma Ózdon egy alternatív fűtőerőmű létrehozása, ami megszüntetné a helyi Távhő Kft. gázfüggőségét, írja a boon.hu. Az ehhez szükséges tanulmányok már korábban elkészültek, most viszont a tényleges megvalósítás felé közelít az önkormányzat. A város ugyanis az előttünk álló években Európai Uniós forrásokat is bevonva szeretné megépíteni a rendszert, ami a tervek szerint 2015-től szolgálná ki a távfűtéses lakásokat. Erről is döntött legutóbbi rendkívüli ülésén a város képviselő-testülete. – Az önkormányzat szándéknyilatkozatot köt egy céggel, egy kapcsolt energiatermeléssel összefüggő biomassza erőmű létrehozásáról. A Magyar Közlönyben beszámoltak arról, hogy rövidesen kiírnak egy KEOP-pályázatot ezeknek a finanszírozására – árulta el érdeklődésünkre Halász Sándor, az Ózdi Távhő Kft. ügyvezetője. – A gázüzemű fogyasztás háromnegyed részét ezzel ki lehet majd váltani. Ha minden optimálisan alakul, akkor a jövő esztendőben elő lehet készíteni a beruházást, két év múlva megépíthető az erőmű, 2015-től pedig már teljes kapacitással üzemelhet.

Ózdon már másfél esztendeje foglalkoznak az energiaültetvények telepítésével, amelyet szintén felhasználhatnak majd a biomassza erőműben. Ettől függetlenül az üzemelést önerőből nem tudja megoldani a város, de ötven kilométeres körzetből beszerezhető a szükséges alapanyag. – A város távhő ellátása jelenleg tisztán gázzal van biztosítva – tette hozzá Fürjes Pál, Ózd polgármestere. – Ezen szeretnénk változtatni, a függőséget valamilyen szinten oldani. Most egy nagy lehetőség előtt állunk, mert a befektető önkormányzati önrész hozzáadása nélkül próbál hőt eladni a városnak úgy, hogy közben kapcsolt termeléssel villamos-energiát is elő fog állítani. Számunkra az is fontos, hogy az elindított erdőtelepítési program és a biomassza ültetvényeink anyagát is föl tudja majd használni. Tizenöt százalékban az önkormányzati cégünk látja majd el bioaprítékkal ezt az erőművet. A többi alapanyagot pedig 50 kilométeres körzetből be tudjuk szerezni, így pedig mindenképpen előnyös lehet számunkra ez a tervezett beruházás.

Ajánlott tartalom

Áramot termel és árnyékot ad: miért választják egyre többen a napelemes parkolótetőket?

Még közel sem olyan sok tetőn jelentek meg napelemek itthon, mint tőlünk nyugatabbra, de máris itt egy másik remek lehetőség. Napelem ugyanis máshová is kerülhet, mint családi házak vagy középületek tetejére.