Biomasszával üzemelnek a kazánok Miskolc környékén

Sikeres a kormány által meghirdetett kazánprogram, amelynek egyik célja, hogy mérséklődjék az ország energiafüggősége – mondta az MTI-nek Csöbör Katalin fideszes politikus, miután Borsod-Abaúj-Zemplén megyei választókerületének minden nagyobb településen megvalósult a Start-munka mintaprogram meghívásos kazánprojektjének első üteme.

A biomassza-felhasználást növelő kazánprogramot a kormány 2011 októberében indította. Az első ütemhez 13 megye 27 – főként hátrányos helyzetű – kistérségének 82 települése csatlakozott. Eddig 109 önkormányzati közintézményben helyeztek üzembe olyan kazánt, amelynek segítségével kevesebb földgázt fogyaszthatnak a települések intézményei. A program részeként 82 fűtőanyag-tárolót alakítottak ki, a pályázó önkormányzatok 26 aprítógépet szereztek be, a 411 millió forintos beruházást teljes egészében támogatta a belügyi tárca, amely a 109 kazán üzemeltetéséhez, fűtőanyaggal történő ellátásához 388 közfoglalkoztatott ember munkabérét és járulékait is biztosítja. Csöbör Katalin az MTI-nek azt mondta: választókerületének nagyobb települései közül Alsó- és Felsőzsolcán, Szirmabesenyőn, Hernádkakban, Hernádnémetiben és Arnóton is pályáztak, majd nyertek az önkormányzatok. A települések két-két biomasszával fűthető kazánt vásároltak, az adott önkormányzati intézmények fűtése és melegvíz-ellátása várhatóan 30-40 százalékkal kevesebbe kerülhet, mint korábban.

Ajánlott tartalom

Energiatakarékosság új-generációs típusházzal

Szinte az összes, az ÉMI szentendrei Nemzeti Mintaházparkjába tervezett 9 bemutató épület kivitelezése elindult 2024 október közepén. Ezek között a Leier Rába típusháza lesz az egyetlen olyan ház, amely nem könnyűszerkezetes technológiával épül, és amely a tervek szerint 2025. márciusára el is készül.