Környezetszennyező hatásuk miatt minden eszközt bevethetővé tenne az Európai Bizottság a tagállamok számára a műanyagzacskók használatának visszaszorítása érdekében – közölte hétfőn a brüsszeli testület.
A bizottság a csomagolásról szóló uniós irányelv módosítását javasolja annak érdekében, hogy minimálisra legyen csökkenthető az 50 mikronnál vékonyabb anyagból készült zacskók alkalmazása, ezeket a vékony szatyrokat ugyanis az átlagosnál kevesebbszer használják újra, többnyire a szemétben végzik.
A tagállamok ennek érdekében jogi és gazdasági eszközöket is bevethetnének, termékdíjat vezethetnének be vagy akár be is tilthatnák az ilyen csomagoló anyagokat.
“Ezzel egy nagyon súlyos és nyilvánvaló problémával vesszük fel a harcot. Minden évben 8 milliárd műanyagzacskó köt ki a szemétben, és okoz hatalmas környezeti károkat” – szögezte le Janez Potocnik környezetvédelmi biztos. A politikus szerint néhány ország már remek eredményeket ért el ezen a téren, ha pedig a többi ország is lépéseket tenne, akár 80 százalékkal is mérsékelni lehetne a környezetbe kerülő zacskók számát.
A bizottság közleményében azt is tudatja, hogy a javaslatot a tagállamok környezetvédelmi minisztereinek kérése nyomán, s kiterjedt társadalmi konzultációt követően dolgozták ki.
Brüsszel azt is közölte, hogy 2010-ben például 98,6 milliárd szatyor került az uniós piacra, többségük a most visszaszorítani kívánt vékony anyagból készült, amely akár parányi, mikroszkopikus darabokban évszázadokig keringhet a környezetben. Ez olyan mintha minden uniós polgár évente 200 zacskót használna. A leginkább környezetbarát nép ebből a szempontból a dán és a finn, akik évente átlagosan összesen 4 zacskót használnak, míg Lengyelországban, Portugáliában és Szlovákiában 466 darab az évi “szatyor-fejadag”.