Ilyenkor nem csak a papírba, italos kartonba csomagolt élelmiszerekből vásárolnak többet az emberek, hanem az ajándékok, a tartós fogyasztási cikkek, az elektronikai termékek dobozai, valamint az azokat ünnepivé tevő csomagolópapírok, dísztasakok, díszdobozok is jelentősen növelik a papírfelhasználást – írja az IKSZ.
Magyarországon így is magas a papír felhasználása, évente fejenként átlagosan 95 kilogramm, aminek a felét a csomagolóanyagok teszik ki. A papírfogyasztás mindössze 65 százalékát hasznosítják újra valamilyen formában, a maradék még mindig szemétlerakókba kerül – olvasható a közleményben.
A tájékoztatás idézi Baka Évát, az IKSZ vezetőjét, aki elmondta: mivel az ünnepi időszakban a papírfelhasználás mértéke jelentősen megnő, ezért különösen fontos, hogy a feleslegessé vált papír, köztük a tejes és gyümölcsleves dobozok is, amelyeknek nagy része még mindig a kommunális szemétben végzi, a megfelelő szelektív gyűjtőbe kerüljön, hogy aztán “újrapapírként” újjászülethessen.
A tájékoztatás szerint egy átlagos család 120-130 darab tejes, gyümölcsleves italos dobozt használ évente, amelyeknek mindössze 23 százaléka, azaz 28-29 darab kerül csak a megfelelő szelektív gyűjtőbe. Holott az italos kartondobozok 75 százaléka kiváló minőségű papír, amelyből akár 7-8-szor készíthető újrapapír és a doboz egyéb alkotóelemei (alumínium, műanyag) is újrahasznosíthatóak – írja az egyesülés.
Az IKSZ közleményében kiemeli, hogy 2013-ban az italos kartondobozok szelektív gyűjtésével és újrahasznosításával több, mint 18 000 fát mentettek meg a kivágástól, ami egy közepes méretű erdőt jelent.