Szentgotthárd elvárja, hogy a magyar kormány késlekedés nélkül érvényesítse a rábakeresztúri (heiligenkreuzi) hulladékégető kapcsán kialakított, egyértelműen alátámasztott magyar érdekeket - hangoztatta Viniczay Tibor, Szentgotthárd polgármestere pénteken, a budapesti Osztrák Nagykövetség előtt tartott sajtótájékoztatón.

Demonstratív sajtótájékoztató a rábakeresztúri szemétégető ellen

Szentgotthárd elvárja, hogy a magyar kormány késlekedés nélkül érvényesítse a rábakeresztúri (heiligenkreuzi) hulladékégető kapcsán kialakított, egyértelműen alátámasztott magyar érdekeket – hangoztatta Viniczay Tibor, Szentgotthárd polgármestere pénteken, a budapesti Osztrák Nagykövetség előtt tartott sajtótájékoztatón.

A Szentgotthárd tőszomszédságában, a határ osztrák oldalán tervezett hulladékégető építésére február 6-án adta ki a Burgenlandi Tartományi Hivatal az elsőfokú engedélyt, amely március 20-án jogerőre emelkedhet.
Ozsváth Tibor, a Síoktatók Magyarországi Szövetségének elnöke tiltakozó akcióra szólított fel, javasolva, hogy a magyarok Ausztriába utazásukkor egy fillért se költsenek el Burgenlandban,  így reagálva a szemétégetőt építtető burgenlandi Begas gázszolgáltató vállalat lekezelő hozzáállására.

Mezei Csaba, a Greenpeace Magyarország igazgatója a tájékoztatón beszámolt arról, hogy csütörtökön, osztrák kollégáival felkeresték a Begas központját, hogy tárgyaljanak velük, és tiltakozzanak a szemétégető megépítése ellen. Hozzátette: a tárgyalásokon nem történt elmozdulás, és a cég hozzáállása pedig végig “flegma és lekezelő” volt.

A sajtótájékoztatón részt vett a szentgotthárdi Vörösmarthy Mihály Gimnázium 40-50 diákja és tanáraik, valamint a térségből származó Rogán Antal, Budapest V. kerületének polgármestere. A politikus elmondta: egyetért a szentgotthárdiakkal, és támogatja őket törekvéseikben.

Viniczay Tibor hangsúlyozta, hogy a február 6-án kiadott engedély kizárta a további hatósági eljárásból és fellebbezési lehetőségből Szentgotthárd és Vas megye önkormányzatát, valamint az Őrségi Nemzeti Parkot. Ezért bécsi ügyvédek segítségét kérték, hogy ezt a határozatot megfellebbezhessék.

A polgármester kifejtette: Ausztria sajátosan értelmezi a jószomszédi viszonyt, amikor nem veszi figyelembe a szentgotthárdi népszavazás eredményét, a magyar szakmai ellenérveket és politikai állásfoglalásokat, valamint amikor kizárja az eljárásból az érintetteket.

A városvezető a Szentgotthárdért Közalapítvány képeslap-akciója keretében összegyűlt lapokból szeretett volna ezret átadni Michael Zimmermann osztrák nagykövetnek, aki ugyan beszélt Viniczay Tiborral, a képeslapokat azonban nem kívánta átvenni.

A Szentgotthárdért Közalapítvány 2008 decemberében a Mol segítségével képeslapokat bocsátott ki, amelyeket az emberek országszerte megvehetnek a benzinkutaknál és az ott kihelyezett gyűjtőládákba dobva azt üzenhetik az osztrák döntéshozóknak: a hulladékégető elleni küzdelemben Szentgotthárdot támogatják.

A rábakeresztúri hulladékégető kérdése évek óta vitás pont Ausztria és Magyarország között.    Magyarország az elmúlt években a sokat tett a hulladékégető megépítése ellen: Sólyom László köztársasági elnök 2007 májusában szentgotthárdi látogatásakor erőteljesen kifogásolta a tervezett hulladékégető helyszínét, később az Országgyűlés is más helyszínt javasolt, Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium szakvéleményében nem fogadta el a tervezett hulladékégető hatástanulmányát, illetve Szentgotthárd lakossága tavaly áprilisban népszavazáson utasította el a hulladékégető határ közeli telepítését.

Ajánlott tartalom

AM: szakmai együttműködések, új mintaprojektek segítik az erdőtüzek elleni védekezést

A vegetációtűz az egyik leggyakoribb természeti katasztrófa a világon, amely nemcsak környezeti, hanem társadalmi és gazdasági problémát is jelent - mondta Zambó Péter, az Agrárminisztérium (AM) erdőkért és földügyekért felelős államtitkára kedden, a Budapesten megrendezett Erdőtűzvédelmi konferencián a szaktárca közleménye szerint.