Éghajlat-konferencia Szegeden

A következő évtizedekben az éghajlat további melegedése várható, de azt még nem tudni, hogy csapadék viszonylatában a növekvő észak-európai vagy a csökkenő déli területekhez tartozik majd Magyarország – mondta el egy szegedi konferencián az Országos Meteorológiai Szolgálat elnöke.

Bozó László az Éghajlatpolitika – a Magyarország előtt álló kihívások uniós perspektívában címmel megrendezett konferencián elhangzott előadásában kifejtette, hogy Magyarországon valamivel több mint száz megfigyelő állomás van; a hálózatot kiegészíti néhány radarállomás a csapadék megfigyelésére, illetve pár olyan állomás, amely a légszennyezettséget méri.
Közlése szerint az éves átlaghőmérsékletben az 1900-as évek elejétől kezdve folyamatos növekedést figyelhető meg, összességében 1,2 Celsius fokos emelkedést regisztráltak. Több lett a nyári napok- és a kiemelkedően meleg téli napok száma is.
A csapadéknál enyhe csökkenő irányzat mutatkozik szinte mindegyik évszakban, de a tavaszi a legrosszabb, mivel nagy károkat okoz  a mezőgazdaságban. Elsősorban a csapadékos napok száma csökkent, a lehulló csapadék mennyisége azonban nem – az utóbbival azonban az a gond, hogy hirtelen nagy mennyiségben hullik le.
Az előrejelzések alapján ez a tendencia folytatódik majd: emelkedik a hőmérséklet, és a csapadék szempontjából pedig egyre több alkalommal lesz szélsőséges helyzet – mutatott rá a szakember. Szerinte érdekes kérdés, hogy a jövőben Magyarországon az észak-európai, bővebb csapadékzóna érvényesül, vagy pedig a déli, szárazabb időjárás lesz  a meghatározó. Az ország a két sáv találkozásánál fekszik.
A konferencián szó volt a megújuló energiákról, az energiahatékony épületekről, az alkalmazkodó mezőgazdasági lehetőségekről és a vízgazdálkodásról is.
A tanácskozás szervezői emlékeztettek arra, hogy az éghajlatváltozás kérdése napjainkban a világpolitikai figyelem középpontjába került: klimatikus viszonyaink megváltozása, így elsősorban a globális felmelegedés által kiváltott környezeti, erőforrás- és népesedési válság várhatóan már rövid távon gyökeres változásokat eredményez a mindennapokban.

Ajánlott tartalom

Kék bolygó – A talajmegújító gazdálkodással egészségesebb élelmiszerhez juthat a fogyasztó

A talajmegújító mezőgazdaság, a no-till technológia alkalmazása nem csak a talajeróziót csökkenti és a talaj vízmegőrző képességét javítja, hanem a fogyasztók is egészségesebb élelmiszerekhez juthatnak általa - hangzott el Áder János volt államfő, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke Kék bolygó című podcastjának hétfőn közzétett legújabb, a legnépszerűbb videómegosztó portálon is elérhető adásában.