Napelemet használ a Harcosok klubja sztárja

„Nem hagyhatjuk figyelmen kívül a tényt, hogy emberi jólétünk alapvetően összefonódik a biológiai sokféleséggel”.

Leonardo Diacario és Al Gore után ismét egy lelkes környezetvédőt mutatunk be. Edward Norton színészi pályafutását a Legbelső félelem című thrillerben kezdte Richard Gere oldalán, alakítását rögtön Oscar és Golden Globe-díjra is jelölték. Neve leginkább az 1999-es Harcosok klubjából, vagy az Amerikai história X neonácijaként lehet ismerős, mely utóbbiért szintén Oscar-jelölést kapott. Azt azonban talán kevesebben tudják, hogy egy másik, díjakkal kevésbé elhalmozott szerepet is alakít nap mint nap: az elkötelezett környezetvédőét.

 

Norton esetében a környezetvédelem mondhatni családi ügy. Édesapja a Nature Conservacy Trust ügyvédje, és a szervezet Kína-programjának igazgatója, gyermekeit pedig egészen kicsi koruktól kezdve a természet szeretetére és védelmére nevelte. Húga, Molly környezetvédelmi szakon szerzett diplomát, öccse, James pedig vízi túrákat vezet, és a lazac-visszatelepítésért küzdő Idaho Rivers United tagja. Anyai nagyszülei, James Rouse és felesége, Patty az alapítói az Enterprise Community Partners nevű non-profit szervezetnek, amely megfizethető házak építését támogatja alacsony jövedelmű emberek számára. Miután Edward lediplomázott a Yale Egyetemen, egy ideig az Enterprise oszakai vállalatánál dolgozott, és azóta is a szervezet lelkes támogatója. Sok ismert sztár használja a környezetvédelmet marketingfogásként, és az óriási Hummerek, magánrepülőgépek mellé esetleg beszereznek egy hibrid autót a lelkiismeretük megnyugtatására. Norton azonban környezetvédelmi tevékenysége során, ha teheti, kerüli a reflektorfényt és a felhajtást.

Edward Norton

Kivétel azonban akad, 2009-ben például élénk médiafigyelem kísérte részvételét a New York Maratonon, amelyen csapatával a Maasai Wilderness Conservation Trust (Maszáj Természetvédelmi Érdekszövetkezet) számára gyűjtöttek adományokat, és a maszáj törzsi területek megőrzésének fontosságára hívták fel a figyelmet. Rendszeres támogatója több környezetvédelmi non-profit szervezetnek is, saját bevallása szerint, New Yorkban tömegközlekedési eszközöket használ, Los Angeles-i otthonának kertjében pedig őshonos, szárazságtűrő növényeket nevel, hogy ne használjon fölöslegesen vizet. A szennyezést persze nem lehet teljes mértékben kikerülni, Norton a legnagyobb „bűnének” a gyakori repülést tartja, amit egyelőre azonban még nem tud mivel kiváltani.

Edward és a gyerekek
Házában napenergia biztosítja a hő- és áramellátást, és az ő nevéhez fűződik a Solar Neighbours Program (Napenergiát a háztartásoknak!) ötlete is. 2005 környékén, amikor elhatározta, hogy napenergiás rendszerekkel szereli fel a házát, felismerte, hogy azok, akiknek a leginkább szükségük lenne a napenergia nyújtotta előnyökre, azok az olyan alacsonyabb jövedelmű családok, akiknek nem engedhetik meg maguknak az berendezések költségeit. Ennek érdekében alkut ajánlott a BP Solar cégnek: megpróbálja rávenni neves kollégáit, hogy házaikra a vállalat napelemeit, napkollektorait szereltessék, cserébe a BP minden híresség vásárlása után egy szerencsés, szegényebb család házát is ugyanolyan rendszerrel szereli fel, ingyen. A programhoz csatlakozott többek közt Salma Hayek, Brad Pitt, Daryl Hannah, Bruce Willis és Will Ferrell is. Az aktivitás mellett a környezetvédelmi ismeretterjesztést is fontosnak tartja, 2005-ben például műsorvezetői szerepet vállalt a Nehéz napok egy Föld nevű bolygón című, négy részes National Geographic sorozatban. 

 

 

Tevékenységét 2010-ben az ENSZ is elismerte, Ban Ki Mun ENSZ főtitkár a Biodiverzitás jószolgálati nagykövetévé nevezte ki. „Nem áltatom magam azzal, hogy a dolgok majd azonnal jobbra fordulnak csak azért, mert részt veszek benne. De a nyilvánosság figyelmének felkeltése kommunikációs kihívás, és azt hiszem, ebben segíthetek” – nyilatkozta Norton a kinevezésekor. „Létfontosságú, hogy az emberek észrevegyék, nem különülhetnek el az élet hálózatától. Ettől a hálótól függ a fennmaradásunk, mint faj, és mint civilizáció is.”

ENSZ

Ajánlott tartalom

Mitől lehet „zöldebb” a könnyűszerkezetes acélcsarnok?

Egyre több területen érzékelhető, hogy a fenntarthatósági és körforgásos gazdálkodási elvek vállalati alkalmazása teret hódít. A legváltozatosabb iparágakban tevékenykedő gazdasági szereplők ismerik fel annak hatékonyság növelő aspektusait, akár csak egyes részterületekre kifejtett hatásait. Az acélcsarnokokat gyártó Frisomat ezeket az elveket azonban nem csupán alkalmazza, épületeik által tovább is adja ügyfeleinek.