Az első háztartásokba szánt hűtőszekrény 1918-ban került a piacra, s ma már otthonunk elengedhetetlen berendezése.

Egy lépéssel közelebb a jövő hűtőgépéhez

Az első háztartásokba szánt hűtőszekrény 1918-ban került a piacra, s ma már otthonunk elengedhetetlen berendezése.

Az első hűtőszekrények ammónia vagy kén-dioxid felhasználásával készültek, melyek szivárgása azonban rendkívül veszélyes volt. 1928-ban Thomas Midgley feltalálta a freont, egy színtelen, szagtalan, nem mérgező, nem gyúlékony gázt, amely egy sokkal biztonságosabb hűtőközeget jelentett, egyúttal elindítva a berendezések új generációját. Egészen 1974-ig, amikor bebizonyosodott, hogy a freon károsítja az ózonréteget, így más gázok használhatóságát kezdték el tesztelni. Az első zöld hűtőgépek 1992-ben jelentek meg, melyek nem tartalmaztak ózonkárosító gázokat és kedvezőbb energiafogyasztással működtek. Az ózonkárosító gázok használatát a hűtőberendezésekben később végleg betiltották, a mostani készülékek már környezetbarát hűtőanyagokat, például szénhidrogént alkalmaznak.
További technológiák kifejlesztése is megindult, ilyen a mágneses hűtő. A mágneses hűtőrendszer lényege a mágneses mező és a mágneses anyag találkozása, melynek következtében az anyag felmelegszik. Az anyagot ezután víz segítségével visszahűtik, a felesleges hőt eltávolítva, majd a mágneses mező kiiktatásával az anyag még tovább hűl. Ez utóbbi folyamatot próbálják a kutatók többféleképp felhasználni.

Laboratóriumi körülmények között már működőképes a készülék, az ideális anyagot a háztartási berendezésekhez azonban még nem sikerült megtalálni, ám egy lépéssel közelebb kerültek a megoldáshoz. Az Imperial College London kutatói publikálták, hogy a megoldás a használt ötvözetek kristályszerkezetében rejlik. Ennek ismeretében már sokkal könnyebb lesz az ideális anyag kidolgozása.

Ajánlott tartalom

Áder János szerint is nagyon fontos az elektronikai hulladékok újrahasznosítása

Az indokolatlan fogyasztás környezeti veszélyeire és a hulladékok újrahasznosításának fontosságára hívta fel a figyelmet Áder János korábbi köztársasági elnök, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke szerdán Siófokon. Egyúttal bejelentette a használt elemek és mobiltelefonok begyűjtésére indított iskolai versenyt.