A két ország bejelentette, hogy közös, a tiszta energiaforrásokat érintő kutatóintézetet hoznak létre.

Együttműködés Amerika és Kína között

A két ország bejelentette, hogy közös, a tiszta energiaforrásokat érintő kutatóintézetet hoznak létre.

A két legnagyobb üvegházhatást okozó gázokat kibocsátó állam együttműködése óriási lehetőségeket rejt magában, annál is inkább, mivel a klímaváltozásról és a kapcsolódó problémák megoldásáról eddig eltérő álláspontra helyezkedtek.

Kínában a megújuló energiaszektor rendkívüli mértékben fejlődik. Jelenleg a világ legnagyobb napelem gyártója, és hat, egyenként 10 000-20 000 kilowatt teljesítményű szélerőmű telepítésébe kezdetek bele. A tervezett kutatási központ mégsem ezekre a területekre koncentrál majd.

A 15 millió $-os center két székhelye szoros együttműködésben lesz, és olyan területekre kíván specializálódni, mint a szén, a tiszta energiát hasznosító épületek és járművek. Természetesen a technológia gyorsabb fejlődését, az iparág fellendülését, illetve, ezáltal a munkahelyteremtést is várják.

Stephen Chu és a kereskedelmi miniszter Gary Locke Pekingben lobbiztak a nap- és szélenergia, a bioüzemanyagok és más tiszta energiák nagyobb volumenű támogatásáért. Ezen felül kívánatosnak tartják a mesterséges kereskedelmi akadályok megszüntetését. Kínában egyes vállalatokat megóvnak a versenyhelyzettől, gyakran kizárva a külföldi vállalatokat a piacról. Reményeik szerint a készülő együttműködés a protekcionizmus leépítését is magával hozza.

Ajánlott tartalom

Jó hír érkezett, megnyílik az út a napelemes telepítések előtt

Az Opus Titász hálózatfejlesztéseinek köszönhetően feloldják a napelem-telepítési engedélyek korlátozását, így sokan újra elkezdhetik a telepítést.