Az elektromos hajtás mára kötelező gyakorlattá vált az autóiparban. Nem telik el úgy hét, hogy valamelyik gyártó ne mutatná be egy új villanymotoros modell terveit. Egy dolog azonban a szándék, és egészen más a megvalósítás. Ezért is különösen izgalmas a Renault villanyautó-projektje, amelynek nagyon is kézzel fogható eredménye 2011 nyarától akár meg is vásárolható – igaz, első körben csak Franciaországban. A Renault egy évvel ezelőtt, a szintén villanymotoros Kangoo Z.E.-vel karöltve mutatta be az alsó-középkategóriás lépcsőshátú Fluence alapjaira épülő elektromos autóját. A limuzin mindössze fél arasszal hosszabb karosszériájában tér el hagyományos társaitól; a nyújtást az indokolta, hogy a hátsó ülések mögött elhelyezett akkumulátorok ellenére is tágas, jól használható maradjon a csomagtartó. A lítium-ion cellák egy 95 lóerős, szinkron villanymotort táplálnak, amely közvetlen hajtáson keresztül forgatja az első kerekeket: az autó elektronikusan korlátozott végsebessége 135 km/h, a két feltöltés közötti hatótávolság 160 kilométer, azaz a Fluence a műfaj többi képviselőjéhez hasonlóan nem nagy távolságokon, hanem inkább városi, elővárosi forgalomban juthat szerephez.
Nem véletlen, hogy az autó a flottakezelők, illetve az autóbérlő vállalatok érdeklődését is felkeltette. Az Avis még 2010 elején kötött szerződést a Renault-val, amelynek értelmében az év utolsó hónapjaiban ötszáz Renault Z.E. modellre adott le előrendelést, így 2011 végétől Európa öt legnagyobb nemzeti autópiacán (Franciaországban, Spanyolországban, Nagy-Britanniában, Németországban és Olaszországban), valamint Belgiumban és Portugáliában kínálja majd ügyfeleinek az elektromos autózás élményét.
Sok hasonszőrű projekttel ellentétben a Fluence Z.E már csak azért is életképesnek tűnik, mert minden szempontból teljesen hétköznapi autó. Annyira, hogy tankolása sem tart tovább néhány percnél: a Renault által kidolgozott QuickDrop technológia lényege, hogy a megfelelő állomáson kiveszik a lemerült akkumulátort, és egy teljesen feltöltött akkucsomagot illesztenek be a helyére. A tulajdonosok tehát gyakorlatilag csak szolgáltatásként lízingelik az akkumulátort, ami ennek megfelelően további havi költséggel jár, ám a durván egy-másfél literes fogyasztásnak megfelelő üzemanyagköltség (a 160 kilométerre elegendő, teljes feltöltés a francia piacon csúcsidőben sem került többe 2 Eurónál) szorgalmas használat mellett így is gazdaságossá teszi a villanyautózást – hogy a környezeti előnyökről ne is beszéljünk.