„A mai napon országszerte több mint 60 helyszínen közel 5200 regisztrált látogatót várunk az Erőművek Éjszakája programjaira” – mondta Juhász Edit, a főszervező Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) elnöke, aki az MVM Paksi Atomerőműben indította útjára az idei eseményt.

60 helyszínen elindult az Erőművek Éjszakája

„A mai napon országszerte több mint 60 helyszínen közel 5200 regisztrált látogatót várunk az Erőművek Éjszakája programjaira” – mondta Juhász Edit, a főszervező Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) elnöke, aki az MVM Paksi Atomerőműben indította útjára az idei eseményt.

Hibrid napelemes rendszerek akkumulátorral, elérhető áron. Kalkuláljon itt ingyenesen! (x)

„A mai napon országszerte több mint 60 helyszínen közel 5200 regisztrált látogatót várunk az Erőművek Éjszakája programjaira” – mondta Juhász Edit, a főszervező Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) elnöke, aki az MVM Paksi Atomerőműben indította útjára az idei eseményt. A MEKH és csatlakozó partnerei 2024. október 25-én ötödik alkalommal szervezik meg az Erőművek Éjszakáját, az ország legnagyobb és legnépszerűbb energiaipari rendezvényét. A látogatók ezen a napon szakértő idegenvezetők segítségével ismerhetik meg az erőművekben, a fűtőművekben, a víziközmű-szolgáltatóknál és a hulladékfeldolgozó üzemekben zajló munka érdekességeit és a berendezések működését. A megnyitón Juhász Edit kiemelte: „A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal számára a közműszektor szabályozása és felügyelete több mint szakmai feladat. Küldetés is, melynek célja, a biztonságos, megfizethető és fenntartható energiaellátás hosszú távú biztosítása. Mindezt nemcsak a hagyományos szabályozói, hatósági eszközök segíthetik, hanem az is, ha nyitottságot teremtünk és párbeszédet indítunk a szabályozó, a felhasználó és szolgáltató között.”

Mint mondta, az Erőművek Éjszakája kiváló alkalom arra, hogy az érdeklődők testközelből is lássák a hagyományos- és a megújuló energiatermelés, valamint a közműszolgáltatások működésének kulisszatitkait, amivel tudatosabb fogyasztóvá válhatnak. „Bízom benne, hogy a látogatók között sok olyan fiatal is lesz, akinek akár tanulmányait, karrier elképzeléseit is befolyásolhatja ez az élmény, és emiatt később az energetika, a víziközműszolgálatás, vagy a hulladékgazdálkodás területén helyezkednek majd el” – tette hozzá a MEKH elnöke.

Dr. Czepek Gábor, parlamenti államtitkár, az Energiaügyi Minisztérium miniszterhelyettese a megnyitó ünnepségen elmondta: „A zöld átállás sajnos ideológiai kérdéssé vált – pedig a valóságban ez kőkemény, izzadságos napi gyakorlat, nem értelmiségi, kocsmai merengés. A patrióta természetierőforrás-gazdálkodás lényege tehát: nem a zöld ideológiára és igen a zöld ügyekre, cselekvésre. A tét nagy: Európa versenyképessége romokban van, és a kérdés az, hogy összeegyeztethető-e a versenyképesség és a zöld világ. A patrióta magyar válasz: igen, zöld és hazánkban termelt atom- és napenergiára építjük a magyar rendszert.”

A megnyitó helyszínén, az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. Látogatóközpontjába és az Atomenergetikai Múzeumba már a regisztráció első napján elfogyott az összes hely. „A Paksi Atomerőmű a kezdetektől fogva a nyitottság politikáját folytatja, ennek jegyében az üzemlátogatásnál a korábbi 16 éves korhatárt az idei évtől 14 évre módosítottuk. Így a fiatalabb korosztályoknak is lehetőséget biztosítunk arra, hogy megismerjék vállalatunkat. A Tájékoztató és Látogatóközpont 1995-ben, az Atomenergetikai Múzeum pedig 2012-ben nyitotta meg kapuit, és az azóta eltelt évtizedekben több mint kilencszázezren voltak kíváncsiak arra, hogyan is működik az ország egyetlen atomerőműve” – emelte ki beszédében a házigazda képviseletében Kovács Pál, az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. igazgató-kabinetfőnöke.

A résztvevők változatos helyszínekkel készülnek idén is országszerte. A látogatók betekintést nyerhetnek az energiatermelés folyamataiba, atom, biomassza, hulladék, lignit vagy éppen víz alapú technológiát alkalmazó erőművet is megtekinthetnek, illetve megnézhetik a városi távfűtőművek működését, amelyek idén is a Távhőszolgáltatás Napja rendezvényeivel színesítik a programokat.

A hulladékfeldolgozással foglalkozó üzemekben bemutatják, miként lesz a hulladékból újra felhasználható, vagy energetikailag újrahasznosítható alapanyag, és megmutatják azt is, mi hogyan segíthetjük hatékonyan ezt a folyamatot.

Megnyitnak a víziközmű-szolgáltatók telephelyei is, így az érdeklődők bepillanthatnak egy vízmű vagy egy víztározó működésébe; kiderül, hogy hogyan lesz a szennyvízből tiszta víz, és azt is megtudhatják, hogy mi van egy víztorony belsejében.

Az idei évben fokozott figyelem fordul a megújuló energiatermelés alkalmazására is, a program során egyre nagyobb számban látogathatók a természeti erőforrások erejével, például vízzel, biomasszával vagy biogázzal működő villamosenergia- és hőtermelő létesítmények.

Ajánlott tartalom

Energiaügyi Minisztérium: a zöldenergia hatékonyabb hasznosítását célozza az áramelosztók digitális átállását segítő pályázat

A zöldenergia hatékonyabb hasznosítását célozza az áramelosztók digitális átállását segítő pályázat - közölte az Energiaügyi Minisztérium vasárnap az MTI-vel.