Elkészült a túrkevei termálkút hasznosító beruházás

Megépült Túrkevén a termálfürdő hőenergiáját és kísérőgázát hasznosító beruházás: zöld energiát állítunk elő a korábban nem hasznosított ártalmas metán gázból.

A Környezet és Energia Operatív Program révén az üvegházhatású gázok kibocsátása közvetlenül és közvetetten is csökken: évi 106 tonnával kevesebb metán jut a légkörbe, míg a teljes szén-dioxid kibocsátás éves szinten 3.471 tonnával csökken. Magyarországnak a nemzetközi klímavédelmi célok mellett a jelentős energiaimport-függőség miatt is változtatnia kell jelenlegi energiastruktúráján, és hatékony helyi zöldenergiák felé kell fordulnia! Hazánk termálvíz-nagyhatalom, de a földből nyert gyógyvizet jellemzően csak a termálfürdőkben, tipikusan gyógyászat és fürdés céljából hasznosítjuk. Megújuló energiaként fűtésre egyelőre sajnos csak elvétve használjuk a termálhőt. A hazai hévízkutak jelentős részéből a termálvíz kinyerése során metán tartalmú kísérőgáz is a felszínre jut. A metán a légkörbe érve nemcsak a légszennyezéshez és a szmog kialakulásához járul hozzá, de erősen üvegházhatású gáz is. Egységnyi metán 21-szer jobban melegíti a klímát, mint ugyanannyi szén-dioxid. Pedig a metán hasznosítható energiahordozó, lényegében földgáz, így a levegőbe kerülése nemcsak üvegházhatású szennyezés, de pazarlás is.

Túrkeve területén a helyi gyógyfürdőt ellátó termálkútból eddig – megfelelő technológia hiányában –  káros metán tartalmú kísérőgáz került a légkörbe. Túrkeve Város Önkormányzatának a KEOP keretén belül megvalósuló beruházása révén a városi termálfürdő a kísérőgázt villamos- és hőenergia előállítására használja fel. A kútból feljövő 74 °C-os termálvizet és a benne oldott gázokat gáztalanító rendszeren keresztül hasznosítjuk. A kinyert metán gázt összegyűjtjük és gázelőkészítő technológián keresztül – gáz hűtés majd nyomásfokozás – eljuttatjuk a két gázmotorhoz. A gáz égetése során a motorok generátorokat hajtanak meg, melyek maximálisan 413 MWh/év elektromos áramot és 12 866 GJ/év hőenergiát termelnek. A keletkező villamosáram részben helyben hasznosul a programba bevont gyógyfürdőt övező létesítményeknél, míg a fennmaradó energiát értékesíti az önkormányzati tulajdonú Gyógyfürdő Nonprofit Kft. A motorok által termelt hőenergia teljes egészében a gyógyfürdő létesítményeinél – apartmanházaknál, ifjúsági szálláshelynél, úszómedencénél és a kemping területén – fűtésként és használati melegvízként hasznosul.

A több mint 125 millió forintból megvalósuló projektet az Új Széchenyi Terv pályázata (KEOP-2009-4.4.0) társfinanszírozta. A beruházásnak köszönhetően évi 106 tonnával kevesebb metán jut a légkörbe, ezzel évi 3.471 tonnányi szén-dioxiddal csökken bolygónk klímájának a terhelése. A beruházás révén új helyi energiaforrás létesül, ami nem utolsó sorban csökkenti a környezeti szennyezést, ezáltal tisztul a környék levegője. A projekt kivitelezése 2012 novemberében indult és 2013. év végétől üzemszerűen működik a kísérőgáz hasznosítása.

Ajánlott tartalom

Jó hír érkezett, ingyenes szigetelési pályázat indul!

Új lendületet kaphatnak az ingyenes lakossági födémszigetelési programok, miután az energiahatékonysági törvény módosítása révén több százezer háztartás előtt nyílik meg az út a támogatott felújításokhoz.