Gyomorperforáció következtében elpusztult Vitus, a Fővárosi Állat- és Növénykert huszonegy éves hím jegesmedvéje. Az állat halálát vélhetően "külső etetés" okozta.

Elpusztult Vitus, a fővárosi állatkert hím jegesmedvéje

Gyomorperforáció következtében elpusztult Vitus, a Fővárosi Állat- és Növénykert huszonegy éves hím jegesmedvéje. Az állat halálát vélhetően "külső etetés" okozta.

Hanga Zoltán, az állatkert szóvivője az MTI-nek szerdán elmondta, Vitus a heveny folyamat következtében hétfőn pusztult el. Betegsége, rossz közérzete csak az azt megelőző két napban mutatkozott meg, az orvosok hasztalanul próbáltak segíteni rajta. A szóvivő szerint a szövettani vizsgálatok pontos eredményeit csak később ismerik meg. Az 1991-ben a kölni állatkertben született Vitus 1994-ben költözött Budapestre, azóta gondozásában a rendelkezésére álló terület bővítésén kívül nem történt változás, így feltételezhetően „külső, nem engedélyezett etetés” okozta a gyomorperforációt. „Az állatkertekre általában jellemző, hogy a látogatók gyakran rosszul értelmezett állatszeretetből etetik nem megfelelő táplálékkal a parkok lakóit. A budapesti intézményben általános etetési tilalom van érvényben, egyedül a növényevőket szabad etetni a külön ezen célból vásárolható zoo csemegével. Ez az eset is felhívja a figyelmet a szabályok betartásának fontosságára” – fejtette ki Hanga.

A jegesmedvék kifutójában Vitus elpusztulása után egyedül maradt Tania, a schönbrunni állatkertből novemberben érkezett nőstény medve. Bár gondozóik megfigyelték a két állat párzását, egyelőre nem tudni, nászukból születhet-e utód. A jegesmedvék ugyanis képesek átmenetileg felfüggeszteni az embrió fejlődését, és általában decemberben-januárban hozzák világra a bocsokat. Vitus helyére egyelőre nem gondoskodtak új hím jegesmedvéről. Hanga Zoltán viszont reméli, hogy jövő ilyenkor Tania már ismét párban élhet.

Ajánlott tartalom

Az uniós agrárpolitika jövője forog kockán

Felháborító és elfogadhatatlan, hogy Brüsszel csökkenteni akarja a gazdáknak járó támogatásokat.