Elsüllyesztett szovjet atom-tengeralattjárók okozhatnak környezeti katasztrófát

Víz szivárog meghibásodott reaktorába, ezért radioaktív szennyeződést okozhat egy Kara-tengeren több mint harminc éve elsüllyesztett szovjet atom-tengeralattjáró – értesült az ARD német közszolgálati televízió.

Egy másik, a Barents-tenger mélyén fekvő szovjet hajó tengeralattjáró pár éven belül ugyancsak szennyezheti majd a környezetét. Az orosz hatóságok mindkét esetben csak “lehetséges veszélyről” beszélnek nyilvánosan. Ellenőrizhetetlen láncreakció indulhat egy hullámsírba temetett szovjet atom-tengeralattjáró reaktorában – állította az ARD német közszolgálati televízió kedden az orosz környezetvédelmi minisztérium egy belső jelentésére hivatkozva. Az ARD Report Mainz című kedd esti politikai magazinműsora szerint az 1981-ben a Kara-tengeren elsüllyesztett K-27-es jelzésű szovjet atom-tengeralattjáró radioaktív szennyeződést okozhat, mert víz szivárog a meghibásodott reaktorba. A Novaja Zemlja szigetcsoport térségében 33 méter mélyen fekvő tengeralattjárót a környezeti katasztrófa megelőzése céljából legkésőbb 2014-ben ki kell emelni a hullámsírból – áll az orosz környezetvédelmi minisztérium szakértőinek jelentésében, amely szerint “nagyon valószínű”, hogy ellenőrizhetetlen láncreakció indul be, ha nem gondoskodnak a fűtőelemek biztonságos elhelyezéséről. Az orosz hatóságok a 2011 nyarán készült belső minisztériumi dokumentummal ellentétben csak “lehetséges veszélyről” beszélnek nyilvánosan – jegyezték meg a műsorban. Az ARD-hez eljutott dokumentumok szerint egy másik régi szovjet atom-tengeralattjáró, a Barents-tenger mélyén 2003 óta fekvő K-159-es is szennyeződést okozhat, mert a roncs körül hiányzik a sugárzásvédelmet szolgáló építmény, ezért ezt a tengeralattjárót is legkésőbb 2014-ben ki kell emelni. Egy esetleges környezeti katasztrófa elsősorban a térség halállományát károsítaná. A Barents-tenger a legfontosabb tőkehal halászterület a világon – áll a német televízió összeállításában.

Ajánlott tartalom

Kék bolygó – A talajmegújító gazdálkodással egészségesebb élelmiszerhez juthat a fogyasztó

A talajmegújító mezőgazdaság, a no-till technológia alkalmazása nem csak a talajeróziót csökkenti és a talaj vízmegőrző képességét javítja, hanem a fogyasztók is egészségesebb élelmiszerekhez juthatnak általa - hangzott el Áder János volt államfő, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke Kék bolygó című podcastjának hétfőn közzétett legújabb, a legnépszerűbb videómegosztó portálon is elérhető adásában.