Emberi hajból napelem? Mutatjuk hogyan!

Emberi hajmaradékok felhasználásával nanoméretű szénpontokat hoztak létre a Queenslandi Műszaki Egyetem (QUT) kutatói.

A Queenslandi Műszaki Egyetem (QUT) kutatói emberi hajból hoztak létre nanoméretű szénpontokat – számol be az intézmény oldala. Hongxia Wang és kollégái az alapanyagot egy Brisbane-ben működő fodrászattól szerezték be, a kész szénpontokból pedig olyan „páncélt” alakítottak ki, amely képes növelni a perovszkit napelemes cellák teljesítményét. A perovszkit napelemek a fotovoltaikus eszközök újabb generációjához tartoznak. Bár a technológia előtt még a fejlesztés hosszú útja áll, sok szakértők szerint a perovszkit jelentheti a jövő hatékonyabb, könnyebb, rugalmasabb, sokrétűbb és olcsóbb napelemeinek alapját. A fő problémát egyelőre az instabilitás és az előállítás költsége okozza, de nap mint nap születnek olyan felfedezések, melyeknek köszönhetően a rendszerek egyre jobbá válnak.

Prashant Sonar, a QUT munkatársa csapatával egy tavalyi kísérletben igazolta, hogy a hajmaradékok porításával és 240 Celsius-fokra történő melegítésével szén nanopontok hozhatóak létre. A kutatók azt is bebizonyították, hogy ezek felhasználásával burkolatok alakíthatóak ki az okoseszközök számára. Wangék korábban azt fedték fel, hogy a nanostrukturált, szén alapú anyagok növelhetik a cellák teljesítményét.

A két csoport az elmúlt időszakban együtt kezdett el dolgozni, hogy kiderítsék: miként alkalmazhatóak a szénpontok a perovszkit technológiában. Az eredmények alapján a cellák gyártása során egy szénpontokból álló oldat felvitelével egy hullámszerű perovszkit réteg jön létre. Wang szerint a megoldással egyfajta páncél alakul ki, amely megóvja a perovszkitet a környezeti hatásoktól, például a nedvességtől. A kutatók szerint a szénpontoknak köszönhetően a rendszer hatékonysága és stabilitása is javul. Wang 20 éve foglalkozik napelemekkel, és közel egy évtizeddel ezelőtti feltalálásuk óta kifejezetten a perovszkit cellákra fókuszál. Mint mondta, végső céljuk az, hogy olcsó, könnyen hozzáférhető, könnyű és tartós napelemeket alkossanak. A mostanihoz hasonló kutatások egy-egy lépéssel közelebb visznek ehhez a célhoz.

 

 

Képek: qut.edu.au

Ajánlott tartalom

Tetők, amik történelmet írnak – díjazták a legjobb hazai kivitelezőket és tervezőket 2025-ben

1989 óta minden évben meghirdeti az Épületszigetelők, Tetőfedők, Bádogosok és Ácsok Magyarországi Szövetsége az ÉV TETŐJE Nívódíj pályázatot, ahol ács, bádogos, tetőfedő és szigetelő szakkivitelezők, illetve építészek mérettethetik meg munkáikat az elismert szakemberekből álló zsűri előtt.