Energiatakarékosság új-generációs típusházzal

Szinte az összes, az ÉMI szentendrei Nemzeti Mintaházparkjába tervezett 9 bemutató épület kivitelezése elindult 2024 október közepén. Ezek között a Leier Rába típusháza lesz az egyetlen olyan ház, amely nem könnyűszerkezetes technológiával épül, és amely a tervek szerint 2025. márciusára el is készül.


Mi a célja a nagy volumenű projektnek, és hogyan ad mindez választ a ma az építkezők előtt álló kihívásokra? A Leier típusházának tervezőjével beszélgettünk.

November elején érkeznek az előregyártott vasbeton kéregfalak és a mesterpanel födém elemek Szentendrére, amelyekkel nagyjából egy hét alatt szerkezetkészre épülhet a Leier a helyszíni viszonyokhoz igazított Rába típusháza. 

Már itt az elején érdemes leszögezni: az új generációs típusházak, nem egyenházak. Ezzel szemben az előkészítés, a kivitelezés és a használat során is számos ponton kínálnak lehetőséget energiamegtakarításra. 

Parádi Zsuzsanna építésszel arról beszélgettünk, milyen paraméterekkel épül a 12×8 méteres beépíthetőségre igazított, és 5 fős család kényelmére optimalizált Rába ház, valamint arról is megkérdeztük, hogyan szolgálja mindez az építkezni szándékozók hosszú távú energiamegtakarítási céljait. 

Kezdjük azzal, hogy mi is a célja a Mintaházpark életre hívásának. Az ÉMI tájékoztatója szerint a cél az innovatív technológiájú épületek összegyűjtése, valamint a ma egyik fontos elvárására, a gyors építkezés igényére választ kínáló építési megoldások bemutatása volt. Parádi Zsuzsanna, a Leier épületének tervezője szerint a Leier típusházának az ilyen házak között egyértelműen helye van. Az átgondolt és számos szempont szerint optimalizált épületek a gyorsaságon és építési innováción kívül egy sor más előnyt is nyújtanak a jövőbeli építkezőknek. Ezek között pedig a legfontosabb az energiatakarékosság.

Kompakt, energiatakarékos ház

Lássuk, milyen lesz a Nemzeti Mintaházparkban megépülő Rába ház!

Október közepén elindult a modern családi életforma igényeire tervezett, kompakt alaprajzú épület lemezalapjának kialakítása. Ennek során Austrotherm hőszigetelést, valamint a Dörken vízszigeteléseit alkalmazták. Az Austrotherm XPS hőszigetelés 2×8 cm vastagságban került a lemezalap alá, így az a termikus burok részeként járul majd hozzá az egyik fontos elvként lefektetett energiatakarékos működéshez. A Dörken dombornyomott lemeze, mint szerelőbeton kiváltás és mint talajnedvesség elleni szigetelés egyszerre működik.

A következő lépés a látványos szerkezetépítés lesz: egyenesen a gyárból készen érkeznek a Leier kéregfalak, majd a kéregelemes födém, amelyeket azonnal a helyükre daruznak. A vasbeton paneles építési mód mára méltán vált a gyors építkezés szinonimájává: az előregyártott betonelemek ugyanis kb. egy hét múlva kész szerkezetet eredményezve várják a következő lépést. Az építkezők mai elvárásainak egyike a gyors építkezés, amelyre a típusházak rendszere és az előregyártás egyszerre ad választ. 

Az épület előnyös energiafelhasználását a Rába ház kompakt épülettömege is szolgálja. Másrészt a kevésbé tagolt forma az előregyártás és a kivitelezés szempontjából is gazdaságos, költséghatékony megoldás. Mindez nem véletlen, hiszen az építkezők, felújítók körében az energiatakarékosság az egyik legfontosabb téma manapság, amelynek a Leier anyagokkal épülő típusházak maximálisan megfelelnek. 

Az előregyártott kéregfalak és kéregfödémek új generációja, az ún. klímafal és klímafödém eleve a gazdaságos energiahasználat egyik kulcsa – egyértelmű, hogy egy bemutató mintaház parkba is a legújabb innováció kerül. 

A masszív szerkezetű mintaház műszaki megoldásai

Ahogy azt az elején említettük, az ÉMI Mintaház Parkjába az egyetlen ún. masszív szerkezetű épület a Leier Rába háza lesz. Parádi Zsuzsanna a rendelkezésre álló területre egy 5 fős család számára megfelelő, egyszerű alaprajzú, logikus elrendezésű otthont tervezett. Ez jól mutatja a típusházak egyik fontos funkcióját: a jól átgondolt koncepciót könnyedén lehet a megrendelői igényekre alakítani. A Rába típusház rugalmasságára jellemző, hogy az emeleti szint, a család intim terének kialakítása 1, 2 vagy akár 3 hálószobával is történhet. Ha nincs szükség annyi hálóra, akkor a földszinti nappali galériás légterű helyiségkapcsolattal is épülhet. Az így létrejövő nagyobb belmagasság elegáns, reprezentatív térérzetet biztosít a lenti szinten.

„A projekt egyik kézenfekvő előnye, hogy főleg a szerkezetépítéshez szükséges termékeket a Leier maga gyártja, így ezen a házon lehetőségünk van mindezt megmutatni úgy, hogy egy esztétikus és jól funkcionáló épület készüljön.” – emelte ki a tervező, aki a legfontosabb szerkezet néhány konkrét tervezési előnyét is megosztja. Ezek között elsőként kerül szóba a már említett, előregyártott ún. filigrán, azaz vékony falszerkezet nagyobb hasznos alapterület létrejöttét teszi lehetővé. 

A Rába típusházat választó építkezők a tető formája tekintetében igényeik, vagy éppen a településképi elvárások szerint is több között dönthetnek a nyeregtőtől a lapostetős változatig. A mintaházra egy aszimmetrikus nyeregtető került. Ennek oka szintén a lehetőségek sokszínűségének bemutatása volt. Így ugyanis látható a kétfajta előregyártott vasbeton elem, és bemutatható a tény, hogy mindkettő megfelel az ún. koporsófödém építésére. A házra tehát egy aszimmetrikus koporsófödém került, amelynek egyik oldala a 25o-ig alkalmazható mesterpanel födém elem, míg a másik oldala az ennél nagyobb hajlásszög esetén javasolt falpanel.

A tető további rétegrendje is a Dörken korszerű anyagait használva készül: ezek az alátéthéjazat, lég- és párazárás, és hőhídmentes tetőszigetelés lesznek. Mindezek fölé kerül a Leier új terméke, a Gránit brillant ezüstszürke beton tetőcserép.

A házban bemutatott műszaki megoldások között fontos, hogy a homlokzat egy része látszóbeton felülettel készül. Ennek lesznek sima, valamint strukturált, matricázott részei is, mindezt belső hőszigetelésű kéregfal elemmel oldják meg. Itt a cél a beton sokféleképpen történő felhasználhatóságának prezentációja volt, amely akár homlokzaton, akár beltérben, és nem csupán tartószerkezeti, de burkolati funkcióban is megjelenhet. „Sokan ridegnek tartják a betont az otthonukban, ezért a szentendrei mintaházon igyekszünk megmutatni a meleg tónusú fával kombinált beton belterek kellemes hangulatát.” – magyarázza az építész a belsőépítészeti koncepció betonra vonatkozó elgondolásait.

A házon ezeken túl az előregyártott elemek közül a 2022-ben Construma díjas klímafödém, előregyártott lépcső és előregyártott erkélyelem, mint előtető elem is megjelenik, valamint a cég válaszfal téglája és áthidaló eleme is beépül. A megújuló energiarészarány kielégítése érdekében az épületbe kandalló is kerül, Leier kéménnyel. 

A ház mellett azzal összhangban egy mini mintakert létesül Durisol magaságyással valamint díszburkolatokkal.

A kivitelezést a Leier ajánlott kivitelezői, a House-Solution Kft. és az S &S Wood Kft. végzik, és mint generálkivitelezők irányítják. Hamarosan láthatjuk, hogy nő ki a földből a 9 ház között a Leier mintaháza, amely a későbbiekben látogatható bemutatóházként, műszaki tanácsadó központként működve sok hasznos információval szolgál majd a szakembereknek és az építkezőknek egyaránt.

 

Bővebb információ a Leier típusházakról: https://www.leier.hu/hu/tipushazak

Ajánlott tartalom

Az alumínium tolóajtókat egyre többen keresik – nem véletlenül!

Az alumínium szerkezetek szerepe a fenntartható építkezésben egyre hangsúlyosabbá válik. A modern építőiparban az energiahatékonyság és a környezetvédelem kulcsfontosságú tényezők, amelyek napjainkban konkrétan meghatározhatják a vállalkozások versenyképességét és hosszú távú helytállóságát. Az alumínium nyílászárók olyan innovatív megoldások, amelyek nemcsak esztétikusak és funkcionálisak, hanem pusztán a beépíttetésükön keresztül hozzájárulhatnak az épületek energiahatékonyságának javításához is.