Energiaügyi Minisztérium: két éven belül jelentősen bővülnek a hazai energiatárolói kapacitások

Júniusban pályázhat integrált villamosenergia-tárolók kiépítéséhez vissza nem térítendő támogatásra a rendszerüzemeltető és minden elosztó társaság. A kiírás 58 milliárd forintos keretösszege legkésőbb 2025 nyarára megvalósuló fejlesztésekben hasznosulhat – jelentette be szerdai közleményében az Energiaügyi Minisztérium (EM).

A támogatott beruházások az ellátásbiztonság erősítése mellett az időjárásfüggő megújuló energiaforrások további térnyerését is előmozdíthatják – fűzték hozzá. A legfontosabb műszaki elvárásként a pályázóknak vállalniuk kell, hogy a támogatással kiépített tárolót teljes mértékben integrált villamosenergia-tárolóként üzemeltetik. A felhívásban rögzített célérték szerint 2025 május végéig összesen 146 megawattóra (MWh) tárolókapacitásnak kellene kiépülnie, ami a jelenleg kiépítés alatt álló integrált tárolói kapacitás kétszerese. A támogatói döntések várhatóan még idén nyáron megszületnek. A közleményben hangsúlyozták: a fejlesztések elősegítik az alacsony szén-dioxid-kibocsátású energiagazdaság megvalósítását, a zöld és digitális átállást, Magyarország energiaszuverenitásának megteremtését.

Az akkumulátoros energiatárolók telepítésével részben kiegyenlíthető az időjárásfüggő megújulók természetes teljesítményingadozása. A program érdemben hozzájárulhat tehát a tiszta energiahordozók fokozott hasznosításához is – tette hozzá közleményében az EM. Az Energiaügyi Minisztérium egy önálló kiírásban a további gazdasági társaságokat is energiatárolók létesítésére ösztönzi. A felhívás társadalmi egyeztetésre induló tervezete tartalmazza a tárca és a Magyar Akkumulátor Szövetség szervezésében márciusban megtartott iparági konzultáción elhangzott javaslatokat. A mintegy száz érdeklődő jelenlétében lezajlott rendezvény tanulságai alapján a részvételi feltételek több ponton módosultak. A változtatásoknak köszönhetően még több szervezet vált jogosulttá támogatási kérelem benyújtására. A két pályázat összesen 120 milliárd forintos keretösszeggel járulhat hozzá a villamosenergia-rendszer rugalmasságának növeléséhez – összegezte az EM.

Ajánlott tartalom

Energiatakarékosság új-generációs típusházzal

Szinte az összes, az ÉMI szentendrei Nemzeti Mintaházparkjába tervezett 9 bemutató épület kivitelezése elindult 2024 október közepén. Ezek között a Leier Rába típusháza lesz az egyetlen olyan ház, amely nem könnyűszerkezetes technológiával épül, és amely a tervek szerint 2025. márciusára el is készül.