Az óraátállítások nagyjából hatmilliárd forinttal csökkentik az ország áramszámláját - közölte a MAVIR Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító. Most vasárnap hajnali két órakor kell három órára kell átállítani az óráinkat.

Ennyit spórolunk az óraátállítással -íme

Az óraátállításoknak köszönhetően éves szinten mintegy 120 gigawattórával kevesebb áramot használ fel az ország, ami harminc-negyvenezer háztartás éves fogyasztásának felel meg – írja közleményében a Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító (Mavir). Az idén március 25-én, vagyis most vasárnap hajnali két órakor kell három órára átállítani az óráinkat. A hazai villamosenergia-rendszert irányító Mavir szakemberei 1949 óta gyűjtik és elemzik a mindenkori fogyasztási adatokat. Eszerint az átállítás előtti és utáni időszakot összehasonlítva naponta másfél-három százalékos fogyasztáscsökkenés tapasztalható. Az óraátállítások így nagyjából hatmilliárd forinttal csökkentik Magyarország áramszámláját.

A megtakarítás nemcsak a pénztárcát kíméli, hanem a környezet számára is hasznos, ha kevesebb energiát kell az erőművekben termelni – írta a Mavir a közleményében. Az Európában 1996 óta egységesen alkalmazott módszer azon alapul, hogy március 21. és szeptember 21. között a nappalok hosszabbak, mint az éjszakák. Az órák előreállítása biztosítja azt, hogy a világossággal jobban egybeesik az ébrenlét időszaka, ami reggel hét és este tíz óra közé esik, ekkor kevesebb energiát kell világításra használni – olvasható a közleményben.

Ajánlott tartalom

Ez lenne a jelenlegi legolcsóbb napelemes rendszer a piacon?

Az osztrák Sunbooster GmbH bemutatta a Sunbooster Vertical nevű, kétoldalú, rugalmas napelemeket, amelyeket meglévő kerítésekre lehet telepíteni, és amelyek költséghatékony alternatívát kínálnak a hagyományos napelemes kerítésekkel szemben.