Épülhetnek az energiatárolók Magyarországon

A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) jóváhagyta az első magyarországi energiatárolói engedélyt, amelyet az Elmű-Émász csoport egyik tagvállalata, az Elmű-Émász Energiatároló Kft. szerzett meg – közölte a társaság az MTI-vel hétfőn.

Az engedéllyel várhatóan augusztus végén megkezdi működését az első magyarországi nagy teljesítményű, energia szabályozási célra épített akkumulátoros tároló. Jelenleg a magyar villamosenergia-rendszer egyensúlyát szinte kizárólag gázturbinás erőművekkel tartják fönn. A kiegyensúlyozás szerepe a megújuló energiaforrások terjedésével egyre fontosabb lesz, hiszen azok termelése nem a felhasználói igények, hanem az időjárás függvénye. Koncz László, az Elmű-Émász kereskedelmi igazgatósági tagja az MTI-nek elmondta: a mintegy 1,5 milliárd forintos beruházással 1,5 év alatt megépített akkumulátoros tároló fontos szerepet fog játszani az energiaszabályozásban, és a jövőben egyre több területen alkalmaznak majd hasonlót. Az akkumulátoros villamosenergia-tároló 10 megawatt (MW) beépített névleges teljesítőképességű, beépített névleges tárolókapacitása 6,095 megawattóra (MWh), ami nagyjából félmillió mobiltelefon akkumulátorának felel meg. A létesítményt a soroksári alállomáson helyezik üzembe várhatóan augusztus végéig, a kereskedelmi üzem tervezett kezdete idén október.

Ajánlott tartalom

Energiatakarékosság új-generációs típusházzal

Szinte az összes, az ÉMI szentendrei Nemzeti Mintaházparkjába tervezett 9 bemutató épület kivitelezése elindult 2024 október közepén. Ezek között a Leier Rába típusháza lesz az egyetlen olyan ház, amely nem könnyűszerkezetes technológiával épül, és amely a tervek szerint 2025. márciusára el is készül.