Európai Bizottság: gyorsabb előrelépés szükséges az EU-ban a vizek védelme és az árvízkockázatok kezelése terén

Az Európai Bizottság most közzétett, az Európai Unió vizeinek állapotáról szóló jelentése szerint gyorsabb előrelépés szükséges a vizek védelme és az árvízkockázatok kezelése terén, az uniós édesvizek minőségére és mennyiségére vonatkozó célok eléréséhez pedig még jelentős munkára van szükség.

A témáról szóló brüsszeli közlemény szerint az úgynevezett uniós víz-keretirányelv, az árvízvédelmi irányelv és a tengervédelmi stratégiáról szóló keretirányelv végrehajtásával foglalkozó jelentés kiemeli az uniós víztestek állapotának javítása terén az elmúlt hat évben elért eredményeket, és meghatározza, mely kulcsfontosságú területeken van szükség további erőfeszítésekre. A jelentés áttekinti az uniós édesvizek és tengervizek állapotát, valamint az állapot javítása és az árvízkockázat csökkentése érdekében hozott intézkedéseket. Emellett információkkal és ajánlásokkal támogatja a további előrelépést és a fenntartható vízgazdálkodást Európa-szerte. A víz-keretirányelv végrehajtásáról szóló jelentés szerint az uniós édesvizek minőségére és mennyiségére vonatkozó célok eléréséhez jelentős munkára van szükség. Az EU felszíni víztesteinek csak 39,5 százaléka éri el a jó ökológiai állapotot, és csak 26,8 százaléka éri el a jó kémiai állapotot, ami – mint írták – főként a higany és más mérgező anyagok által okozott szennyeződésnek tudható be.

A vízhiány és az aszály szintén egyre nagyobb aggodalomra ad okot az EU nagy részében – emelték ki.

Az árvízvédelmi irányelv végrehajtásának értékelése jelentős javulásról számolt be az árvízkockázat-kezelése, a célkitűzések és intézkedések jobb összehangolása, valamint az éghajlatváltozás jelentette kihívások figyelembevétele terén. Mivel azonban Európában egyre gyakoribbak és súlyosabbak az árvizek, a tagállamoknak bővíteniük kell tervezési és igazgatási kapacitásukat, és megfelelően be kell ruházniuk az árvízmegelőzésbe – írták. Ennek eléréséhez kulcsfontosságúak az ökoszisztéma helyreállítását célzó és a természetalapú megoldások, valamint az olyan felkészültségi intézkedések, melyek a korai előrejelző rendszerek kiépítésére és a figyelemfelkeltésre összpontosítanak.
A tengervédelmi stratégiáról szóló keretirányelvről szóló jelentésében az Európai Bizottság arra ösztönzi az uniós tagállamokat, hogy tegyenek többet az uniós tengervizek jó környezeti állapotának elérésért, valamint a tengerrel kapcsolatos gazdasági és társadalmi tevékenységek alapját képező erőforrások fenntartható védelme érdekében.

Ajánlott tartalom

Szlovénia projektet indít az éghajlatváltozással szembeni ellenálló képesség növelésére

Szlovénia csaknem 27 millió euró értékű, hét éves időszakra szóló projektet indít az éghajlatváltozással szembeni ellenálló képesség növelésére - közölte a szlovén környezetvédelmi minisztérium.