Ez a találmány megduplázza a napelemek hatékonyságát

Az átlagos napelemek 15-19 százalékos hatékonysággal termelnek energiát.

A legújabb technológia már jóval meghaladja ezt a hatékonysági szintet, de ez sajnos az árán is meglátszik. Egy új fejlesztés azonban mindent megváltoztathat. A svájci Insolight kifejlesztett egy olyan hatszögletű lencsékből álló rendszert, amely a napelemek fölé szerelve a beérkező fényt összegyűjti, és egészen kis területre vetíti. Az optika ráadásul követi a nap járását, és alkalmazkodik az időjárási körülményekhez is – ennek köszönhetően a cellákat mindig a lehető legerősebb fény éri. A Techcrunch cikke szerint ezzel a megoldással kombinálva már érdemes lehet beépíteni a legmodernebb cellákat is a naperőművekbe, a koncentrált fénynyalábok miatt ugyanis kisebb méret is elég belőlük, a környezeti viszonyokhoz alkalmazkodó lencserendszer pedig biztosítja a folyamatos maximális kihasználtságot.

A vizsgálatok szerint, akár 37 százalékos hatékonyság is elérhető ezzel a technológiával tesztkörülmények között, de a piaci bevezetésre szánt modellek is tudják a 30 százalékos szintet. Ez azt jelenti a gyakorlatban, hogy azonos méretű felületen közel duplaannyi elektromos áram lenne előállítható, mint a napjainkban elterjedt rendszerekkel. Mathiu Ackermann, a cég technológiai vezetője 2022-re jósolja az Insolight betörését a napelemek piacára, írta az elobolygonk.hu.

 

Képek: Insolight

Ajánlott tartalom

Energiatakarékosság új-generációs típusházzal

Szinte az összes, az ÉMI szentendrei Nemzeti Mintaházparkjába tervezett 9 bemutató épület kivitelezése elindult 2024 október közepén. Ezek között a Leier Rába típusháza lesz az egyetlen olyan ház, amely nem könnyűszerkezetes technológiával épül, és amely a tervek szerint 2025. márciusára el is készül.