Felavatták Cegléden a Lenes-Agrofa cégcsoport új, összesen mintegy 850 millió forint értékű beruházás keretében megépült fűrészüzemét és pelletgyárát

Felavatták a Lenes-Agrofa új fűrészüzemét és pelletgyárát

Felavatták Cegléden a Lenes-Agrofa cégcsoport új, összesen mintegy 850 millió forint értékű beruházás keretében megépült fűrészüzemét és pelletgyárát

A cégcsoport közleménye szerint a ceglédi üzem évente több mint 50.000 köbméter rönkfa feldolgozására képes, a pellet– gyártósor kapacitása évente 15.000 tonna. Ezzel évente csaknem 2.500 háztartás felhasználásának megfelelő 5 millió köbméternyi földgázt, nagyfogyasztók esetében pedig majdnem 16 millió köbméter földgázt lehet kiváltani.

A Lenes-Agrofa telephelyén évente 100.000 köbméter fát dolgoznak fel, amelynek jelentős részét saját kezelésükben lévő 2.500 hektáros erdőjükből termelik ki. A társaságnak Érsekcsanádon működik fatelepe.  A cégcsoport teljes egészében magyar tulajdonban áll, több mint 250 munkahelyet biztosít a közép-magyarországi régióban. A társaság 2007-ben faipari tevékenységét hőszolgáltatással egészítette ki.

A tüzeléstechnikában egyre inkább terjed a fapelletek, fabrikettek használata, ahol fűrészport préselnek pellet formába. Ez a tüzelőanyag a fűrészpornál könnyebben ég el, ugyanakkor mivel a fánál jóval homogénebb szemcseméretű, az automatizált házi tüzelőrendszerekben a tűzifánál jobban hasznosítható. A pellet nedvességtartalma 10 százaléknyi, míg a fáé 40 százalék. Ezért a pelletfűtés hatásfoka jobb a tűzifával történő tüzeléshez képest. A szabályozott égés miatt a károsanyag-kibocsátás is lényegesen alacsonyabb.

Ajánlott tartalom

Áramot termel és árnyékot ad: miért választják egyre többen a napelemes parkolótetőket?

Még közel sem olyan sok tetőn jelentek meg napelemek itthon, mint tőlünk nyugatabbra, de máris itt egy másik remek lehetőség. Napelem ugyanis máshová is kerülhet, mint családi házak vagy középületek tetejére.