Optimizmusunkat egyrészről az támasztja alá, hogy egyre többen ismerik föl az ember és környezete közötti harmónia megteremtésének szükségét, másrészt pedig, hogy az elmúlt időszak sehova sem vezető szakpolitikai mentalitását leváltó, a természeti értékekért is felelősséget vállaló politikai erő kerülhet kormányzati helyzetbe.
Az elmúlt 8 évben a környezetvédelem ügye áldozatául esett a “szocialista” mentalitásnak, a rövid távú gondolkodásnak, a máról holnapra tervezett élet filozófiájának. A zöld szaktárca az egymást követő balliberális–szocialista kormányok mostohagyermeke maradt; vezetői szintje pártkáderek lerakataként funkcionált, költségvetése pedig messze alulmúlta a többi minisztériumét. A Gyurcsány-korszak végóráit jól jellemzi, hogy a magyar környezetvédelem két nemzetközi botránnyal hívta fel magára a figyelmet: az erős légyszennyezettséggel jellemzett napok száma Budapesten már februárra (!) átlépte azt a határt, amelyet az Európai Unió egy teljes évre engedélyez, márciusban pedig a magyar “kvótamutyi” rengette meg az egész európai emissziókereskedelmi rendszert.
A politikai akarat hiányán túl a válságos gazdasági környezet sem kedvezett a környezettudatos szemlélet terjedésének. A napi megélhetési gondok elterelték a figyelmet az emberiség megmaradásának hosszú távú és kevésbé érzékelhető problémájáról, amelyet például a klímaszkeptikus összeesküvés-elméletek terjedése is jelez. Napjainkban azonban egyre többen ismerik föl az ember és környezete közötti harmónia megteremtésének szükségességét, és azt a tényt, hogy a teremtett világ értékeinek megőrzése nemcsak kötelesség, hanem lehetőség is. Több fejlett ország példája bizonyítja, hogy a környezeti tudatosság növelése a gazdaságban új munkahelyeket teremt, segít az egészségmegőrzésben, és ezzel növeli az életszínvonalat.
Az országgyűlési választások eredménye arra a reményre is feljogosít, hogy az elmúlt időszak sehova sem vezető szakpolitikai mentalitását leváltó, a természeti értékekért világnézeti alapon is felelősséget érző politikai erő kerül kormányzati helyzetbe. Az Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetség – a Kereszténydemokrata Néppárt ifjúsági társszervezeteként – üdvözöli továbbá, hogy a leváltott kormánypárt kivételével az összes leendő parlamenti erő nagy hangsúlyt fektetett választási programjában a zöld kérdésekre, és egyetért abban, hogy a környezetvédelem közös ügyünk – gondolkodjunk akár helyi, nemzeti, európai vagy globális közösségben. Itt az idő a változásra, itt az idő a zöld fordulatra! Budapest, 2010. április 22. Azbej Tristan IKSZ Zöld Munkacsoport vezető Rétvári Bence IKSZ elnök, országgyűlési képviselő