Folyamatosan csökkenteni kell az országban keletkező hulladék mennyiségét

Magyarországon évente mintegy 17,5 millió tonna hulladék keletkezik, ennek 21,4 százalékát a háztartások produkálják, a célkitűzés a keletkező hulladék mennyiségének folyamatos csökkentése – mondta a Földművelésügyi Minisztérium (FM) környezetügyért, agrárfejlesztésért és hungorikumokért felelős államtitkára kedden Budapesten.

V. Németh Zsolt a témáról az Európai Bizottság LIFE+ programja keretében megrendezendő Európai hulladékcsökkentési hét – amelyhez Magyarország ötödik alkalommal csatlakozik – beharangozó sajtótájékoztatóján beszélt. Az idén az Európai hulladékcsökkentési hetet november 21-29. között tartják meg.

Az államtitkár elmondta: a hétnek minden évben van egy kiemelt központi témája. Az idén ezt a hozz ki többet kevesebből gondolattal fogalmazták meg, aminek az a lényege, hogy minél kevesebb erőforrás használatával érjék el ugyanazt az eredményt. Ez jelentheti például a tárgyak kreatív újrahasználatát, az eszközök kölcsönadását, bérlését.

Felhívta a figyelmet: a hét központilag meghirdetett témájához ki-ki saját ötleteivel is csatlakozhat. Ezt hat kategóriában lehet megtenni: csatlakozhatnak államigazgatási szervezetek, hatóságok; egyesületek, civil szervezetek; gazdálkodó, ipari szervezetek; oktatási intézmények; magánszemélyek és egyéb szervezetek, például egyházak, kórházak, idős otthonok, kulturális központok. A jelentkezési határidő: november 6.

Hozzátette: Magyarország ezen a területen a korábbi években jelentős eredményeket ért el.

Az eseményt az Országos Környezetvédelmi és Természetvédelmi Főfelügyelőség (OKTF) Nemzeti Hulladékgazdálkodási Igazgatósága (NHI) szervezi. Búsi Lajos, az OKTF főigazgatója, aki egyben NHI megbízott főigazgató-helyettese is, arról beszélt az MTI kérdésére, hogy Magyarországon a hulladék anyagában történő újrahasznosításának aránya 55 százalék, ezt az unió által előírt arányt az ország az elmúlt években tudta teljesíteni. Hozzátette: most az üveg hasznosításban szeretnének előrébb lépni, ezért növelni szeretnék az üvegvisszagyűjtést ősztől.

Hozzátette: az ipari visszagyűjtött hulladék esetében a lerakókba kerülő hulladék aránya 40 százalék alatti, míg a lakossági hulladék esetében még nem éri el 50 százalékot.

Ajánlott tartalom

Kék bolygó – A talajmegújító gazdálkodással egészségesebb élelmiszerhez juthat a fogyasztó

A talajmegújító mezőgazdaság, a no-till technológia alkalmazása nem csak a talajeróziót csökkenti és a talaj vízmegőrző képességét javítja, hanem a fogyasztók is egészségesebb élelmiszerekhez juthatnak általa - hangzott el Áder János volt államfő, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke Kék bolygó című podcastjának hétfőn közzétett legújabb, a legnépszerűbb videómegosztó portálon is elérhető adásában.