Fontos rendelet lépett életbe: még komolyabban kell majd venni a természet helyreállítását

Augusztus 18-án lépett életbe az EU természet-helyreállítási rendelete. E jogszabály célja, hogy olyan intézkedéseket vezessenek be a tagállamok, amelyekkel vállalják, 2050-ig helyreállítják a leromlott állapotú élőhelyeket. A tervek benyújtására 2 évük lesz a tagállamoknak, így hazánknak is.

Hibrid napelemes rendszerek akkumulátorral, elérhető áron. Kalkuláljon itt ingyenesen! (x)

Az európai élőhelyek több mint 80%-a és a fajok 60%-a nem megfelelő állapotban van, és ha minden változatlan marad (például, ha a mostani ütemben melegszik az éghajlat és szennyezzük a környezetet), a helyzet csak rosszabbodni fog. Az augusztus 18-án életbe lépett, egyedülállónak számító természet-helyreállítási rendelet a világon elsőként kötelező célokat tűz ki az uniós tagországoknak az ökoszisztémák, az élőhelyek és a fajok helyreállítására. A nemzeti helyreállítási terv kidolgozásához és végrehajtásához két évük van a tagállamoknak, e munkához azonban széles szakmai összefogásra van szükség, vélik a hazai kutatók.

A HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont szakemberei megjegyzik, kutatásaik fontos alaptudást biztosítanak a rendelet végrehajtásához, és iránymutatóként szolgálnak a hazai helyreállításokhoz. A rendelet által megkövetelt nagyszabású helyreállítási erőfeszítésekhez a különböző ágazatok nézőpontját egyeztetni és integrálni kell az Országos Természet-helyreállítási Tervbe. Halassy Melinda, a HUN-REN ÖK restaurációökológusa a rendelet kapcsán korábban elmondta, ezzel a döntéssel Európa elkötelezte magát egy jobb jövő mellett, ahol az emberi érdekek harmóniában vannak a természet érdekeivel, hiszen egy rendszer részei vagyunk, és nem élhetünk a természet adta javak nélkül.

A restaurációökológus a HUN-REN ÖK egyik legutóbbi podcastjában azt is hozzátette, a rendelet célja csökkenteni az élőhelyekre nehezedő nyomást, és ahol tudjuk, mi okozza a környezet romlását (pl. egy terület túllegeltetése esetén), akkor ezen változtassunk. Továbbá cél még az is, hogy a mezőgazdasági és erdészeti területeken biodiverzitást megőrző módon folytassuk a termelést.

A HUN-REN ÖK szakemberei úgy vélik, a rendelet elfogadása jelentős mérföldkő az éghajlatváltozás elleni küzdelemben és a biológiai sokféleség védelme érdekében tett globális erőfeszítésekben. A természet helyreállításának előmozdításával az EU nemcsak az ökoszisztémák ellenállóképességét növeli, hanem hozzájárul az emberiség és a földi élet általános jóllétéhez is.

A jogszabálynak köszönhetően 2030-ra a szárazföldi, part menti, édesvízi és tengeri ökoszisztémákban található, jelenleg nem megfelelő állapotban lévő élőhelyek legalább 30%-a jó állapotba kerülhet. Továbbá 2040-ig minden nem jó állapotban lévő élőhelycsoport területének legalább 60%-ára, 2050-ig pedig legalább 90%-ára helyreállítási intézkedéseket állapítanak meg. A rendelet kitér a beporzók helyzetére, a folyóvizek összeköttetésére és a biodiverzitás megőrzésére a városi, agrár és erdei ökoszisztémákban is.

Az uniós tagországoknak 2026 augusztusáig kell benyújtaniuk a nemzeti helyreállítási tervüket az Európai Bizottságnak, amelyben bemutatják, hogyan fogják teljesíteni a kitűzött célokat és nyomon követni az elért eredményeket. A terveknek a finanszírozásra is ki kell térniük.

A rendeletről bővebben az Ökológiai Kutatóközpont dedikált honlapján lehet tájékozódni.

Az 5 legfontosabb dolog a rendeletről:

  • Az európai zöld megállapodás és a 2030-ig tartó időszakra szóló uniós biodiverzitási stratégia részeként jött létre.
  • A jogszabály célja az ökoszisztémák, élőhelyek és fajok helyreállítása az EU szárazföldi és tengeri területein.
  • A helyreállítások hozzájárulnak a biodiverzitás csökkenésének megakadályozásához, továbbá az EU éghajlatváltozás mérséklésre és az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodásra vonatkozó célkitűzéseinek eléréséhez.
  • A helyreállító intézkedéseknek uniós szinten 2030-ig a szárazföldi és tengeri területek legalább 20%-át, 2050-ig pedig az összes helyreállításra szoruló ökoszisztémát le kell fedniük.
  • Helyreállítást a rendeletben megjelölt szárazföldi, tengerparti, édesvízi, erdei, mezőgazdasági és városi ökoszisztémákban, valamint a folyók és a beporzó populációk vonatkozásában kell végrehajtani.

Forrás: HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat

Ajánlott tartalom

AM: nemzetstratégiai kérdés a hazai vetőmagágazat

Nemzetstratégiai kérdés a hazai vetőmagágazat. A hazai agrártermelés hosszú távú fenntarthatóságához alapjaiban járulnak hozzá a hazai, kiváló minőségű vetőmagok és szaporítóanyagok - mondta Farkas Sándor, az Agrárminisztérium (AM) parlamenti államtitkára csütörtökön Szarvason, az I. Országos Vetőmag-gazdálkodási Konferencia megnyitóján a tárca közleménye szerint.