Geotermális távfűtési rendszert alakítottak ki Mátészalkán

Környezetbarát, geotermális energiát hasznosító távfűtési rendszer kezdi meg működését a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Mátészalkán – közölte a szolgáltató távhőtermelői engedélyét kiadó Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) hétfőn az MTI-vel.

Közleményükben azt írták, a fejlesztés keretében egy 1200 méter talpmélységű termálkút létesült az önkormányzat tulajdonában álló területen. A kút vízhozama percenként mintegy ezer liter, a kitermelt 60-65 Celsius-fokos termálvíz segítségével 2,5 megawattnyi hőteljesítmény érhető el. Az új kút létesítésével mintegy 34 ezer gigajoule termálenergia használható fel a városi távfűtésben. A felszínre hozott termálvíz a város hét alhőközpontjába jut el, ahol a hőcserélőkön keresztül csaknem 1400 lakás és számos közintézmény fűtését és használati melegvíz-igényét biztosítja.

A környezetbarát és megújuló energiaforrás alkalmazásával évente mintegy 920 ezer köbméternyi földgáz kiváltására lesz lehetőség, amivel csaknem 1800 tonna üvegházhatást okozó szén-dioxid kibocsátása kerülhető el – olvasható a MEKH közleményében. A szatmári kisváros helyhatósága a fejlesztéssel kapcsolatban az MTI Önkormányzati Sajtószolgálatán keresztül korábban azt közölte, a beruházást 336,1 millió forint értékű, európai uniós, vissza nem térítendő támogatás segítségével a Nemzeti Fejlesztési Programiroda Nonprofit Kft., a Mátészalkai Távhőszolgáltató Kft. és a Geotherm FIRE Kft. konzorciuma valósította meg.

 

mti

Ajánlott tartalom

Energiatakarékosság új-generációs típusházzal

Szinte az összes, az ÉMI szentendrei Nemzeti Mintaházparkjába tervezett 9 bemutató épület kivitelezése elindult 2024 október közepén. Ezek között a Leier Rába típusháza lesz az egyetlen olyan ház, amely nem könnyűszerkezetes technológiával épül, és amely a tervek szerint 2025. márciusára el is készül.