A geotermikus energia az épületek hő- és villamosenergia-igényét egyaránt képes biztosítani.

Geotermikus energia: A Föld hőjének intelligens használata

A geotermikus energia az épületek hő- és villamosenergia-igényét egyaránt képes biztosítani.

Mélyre fúrt kutak és szivattyú-berendezések hozzák felszínre a hasznosítható vizet vagy gőzt, a felszín közeli állandó földhőmérséklet is alkalmas a hűtés-fűtés biztosítására. Ez a fajta megújuló energiaforrás azonban, a geotermikus nagyhatalmak kivételével, még mindig népszerűsítésre szorul, és a technológiai együttműködést is erősíteni kell.

Az abszolút vezető Izland mellett, ahol 500 megawatt villamosenergiát termelnek ily módon, Németország a második 100 megawattal, és Európában Olaszország kapott még helyet a dobogón. Itt található az európai kutatócsoport egyik közös projektje, a Travale régióban épített geotermikus tározó, mely sikeres befejezése esetén 1000 szélerőműnek megfelelő energiát lesz képes termelni.

A programot négy különböző geotermikus tulajdonságokkal bíró helyszínen tesztelik, a már említett Travale régióban a metamorf kőzetek, az izlandi Hengillben a vulkáni kőzetek, Groß-Schönebeck (Németország) és Skierniewice (Lengyelország) területén pedig a mély, üledékes kőzetek kaptak szerepet. Az új módszerek sikeréhez nagyban hozzájárul a helyszínek megfelelő kiválasztása, mely a pénzügyi kockázatokat is csökkenti.

A nemzetközi geotermikus energiáról és a technológiai fejlesztésekről szóló konferencián, az I-GET-en ezeket az eredményeket is bemutatták. A konferencián 20 ország, 120 kutatója vett részt, az európai eredményekre, olyan, a téren évtizedek óta vezető államok is képviseltették magukat, mint Új-Zéland, Indonézia, Ausztrália, Japán és az USA, és érdeklődtek az európai csoport eredményei iránt. Ez a nemzetközi összefogás és kölcsönös segítség nyújtás lehet a kulcsa a népszerűsítésnek.

Ajánlott tartalom

Kevesebb üzemanyagot használtunk az elmúlt hónapokban Magyarországon

Az idei első negyedévben szinte ugyanannyi motorbenzin és 3,1 százalékkal kevesebb gázolaj fogyott Magyarországon, mint tavaly az első három hónapban, az üzemanyagfogyasztás így átlagosan 1,9 százalékkal csökkent - tette közzé honlapján a Magyar Ásványolaj Szövetség (MÁSZ) szerdán. A prémium üzemanyagok keresletének emelkedése akadályozta meg a fogyasztás nagyobb visszaesését.